článek

Kdo nechtěl zmrznout, skákal s Kabátem

Kdo neskáče, ten si tu zimu odskáče, dala by se jedinou větou popsat atmosféra v teplické zimní hale při pondělním koncertě kapely Kabát. Teplota uvnitř totiž nebyla daleko od nuly, a tak vyjma lidí na sedačkách v hledišti tančili a skákali prakticky všichni. Vydělaly na tom všechny tři skupiny, které ten večer do Teplic přijely.

První hrál Škwor, který v reedici vydal loňské album Vyhlašuju boj. Veze se na vlně módního nu-metalu, jaký produkují například Linkin Park, a tak pro čtveřici na pódiu nebyl žádný problém svými písničkami s melodickými a zpěvnými refrény publikum rychle strhnout. Doga pak přivezla z Ostravy novinku Když chlapi tančí, z níž kromě klipové Poletuju zazněla také předělávka staršího velkého hitu Nejsi nevinná. Kdo si právě nezpíval s kapelou, kroutil jen nevěřícně hlavou nad tím, jak může zpěvák Roman Izaiáš na pódiu stát oblečený jen do šortek a malých kousků izolepy, křížem přelepených přes prsní bradavky. A potom se zima nechtěně zasloužila o jedinečné dokreslení atmosféry, když se celá scéna ocitla ve tmě, osvícena jen sem tam červenými světly, z reproduktorů se ozvalo rachocení vozíků na uhlí, všude kouř, a do toho všeho hlavní hvězda večera vypálila titulní skladbu svého nového alba Dole v dole. Kabát představil domácímu publiku na pozadí skvělé světelné show téměř tři desítky písniček, a pokud baskytarista Milan Špalek už před koncertem upozorňoval, že to bude pěkně odsejpat, věděl, o čem mluví. V programu byly zařazeny zejména věci, které se na posluchače doslova valí - od úvodní písně přes songy V pekle sudy válej, Víte, jak to bolí, Bum Bum Tequila, Jabadabadů nebo Všechno bude jako dřív se celá hala nezadržitelně řítila k závěrečnému finiši. "Silnice odtud vede kolem domu bubeníka Radka Hurčíka a on jedinej z celýho Dubí si na tu jejich E55 nestěžuje. Ono totiž, když někdy pomůže Stará Lou, tak to taky není k zahození," uvedl však ještě před tím zpěvák Josef Vojtek druhou písničku z nového alba nazvanou Stará Lou. Později zazněly ještě dvě - lascivně veselý kus Frau Vogelrauch a pomalejší věc Kdo si nechce hubu spálit. Stejně jako na minulém turné však Kabát zabrousil i do své dřevní historie - místo Rudy Pivrnce a Ódy na konopí ovšem zařadil Opilce v dějinách a Porcelánový prasata, písničky, kterým je letos už deset let. Dva přídavky pak nabídly ještě baladu Na sever, countryové Colorado, zadumaného Šamana, nezbytného Laďu, a nakonec kapelu jako tradičně přepadla Žízeň. Přibližně dvě hodiny se to všechno vařilo v kotli sedmi tisíc fanoušků. Po loňském koncertě, který zdaleka takovou návštěvu neměl, byly tentokrát všechny lístky rozebrány už čtrnáct dní dopředu. Stejná situace přitom nastala i v dalších městech. Zlínský koncert byl pro jistotu zdvojený hned, po vyprodání pardubického se přidal ještě jeden v Hradci a vstupenky také okamžitě zmizely. Na severu Čech se ale nic podobného nechystá a zájemci si musí na další setkání s Kabátem počkat nejméně do jarního turné. "Není možné přidávat koncerty jen tak, na stadionech se hraje hokejová liga a sladit termíny je dost těžké. Doplatili na to ostatně lidé ve Varech, kde se volný den prostě nenašel, a nakonec jsme místo tamního hraní jeli do Hradce," vysvětlil Milan Špalek.
 
Možná jsme burani a jen to nevíme, říká textař Špalek.
 
Od vydání nového alba Dole v dole neuběhly ani dva týdny a v pořadí osmá studiová nahrávka skupiny Kabát už je dvojnásobně platinová. Prodalo se jí přes šedesát tisíc kopií a deska se tak zařadila k sedmi předchozím - každá z nich byla přinejmenším zlatá, předloňské best of Suma sumárum dokonce pětinásobně platinové za sto tisíc prodaných kusů. Kabát se hřeje na výsluní už celých deset let, od vydání druhé desky Děvky, ty to znaj s nesmrtelným hitem Žízeň, jenž dodnes zakončuje všechny koncerty. Zpočátku si získával přízeň fanoušků tvrdší bigbít a neomalené provokativní texty, v nichž se vždy prolínala jako hlavní témata pití, ženy a vztek. Postupně se však muzikanti vyhrávali, hospodské dupárny vykvetly v nápaditě stavěné skladby s posluchačsky vděčnou melodikou a také texty se posunuly do zamyšlenější a místy až poetické roviny. Však také největšími hity posledních dvou desek byly balady Šaman a Na sever. Na tomto principu funguje i nová deska. Říznější bigbítové kousky prokládají hudební legrácky a výhledově další velké hity Stará Lou či Kdo si nechce hubu spálit. Trochu jako by Kabát spojil to nejlepší z obou minulých desek dohromady. "Když to má kapela takhle v palici, nedá se s tím nic udělat. Písničky tvoříme pořád stejně, natáčíme ve stejném studiu, pořád je to prostě Kabát," říká baskytarista Milan Špalek a přiznává, že mu současný zvuk kapely vyhovuje. "Někam jsme se hrabali, a pokud má nová deska stejnou atmosféru jako předchozí, tak jsme se tam dostali, takže je to jedině dobře."  

Výběr největších hitů Suma Sumárum ovšem mohl fungovat jako určitý předěl, po kterém nabídnete něco nového. Co když se lidé téhle muziky napotřetí už přejedí?

To je možné, ovšem tohle už závisí na lidech, jestli se jim bude ta deska líbit. Kapela ale přece nemůže zničehonic udělat desku, která zní úplně jinak. To nejde, jen tak si sednout a říct: pojďte to tentokrát udělat jinak. Taková změna by musela přijít sama. Možná by přišla s tím, kdybychom jeli příště natáčet třeba do Ameriky a ocitli se v úplně jiném prostředí, protože něco vždycky vzniká až při nahrávání. Teď jsme taky měli připravených třicet věcí, z toho jsme dvě třetiny vyházeli a pět jich vzniklo až ve studiu.

Nějaký posun přece nastal. Drobné prvky country, které se objevovaly ve dvou či třech skladbách, jsou teď prakticky všude, ať hudebně nebo textově. Chcete snad za pár let hrát na Portě?

No určitě, a taky na potlachu. Tam právě směřujeme, ale nikdo to ještě nepochopil. (smích)  

Na posledních dvou deskách se vaše texty oprostily od politiky a sociálních témat. Teď se to ale ve dvou skladbách vrátilo. Jste opět naštvanější jako dříve?

Člověk má určité věci v hlavě, ale zas o tom nijak moc hluboce nepřemýšlím. Každá písnička si sama o svůj text řekne a sama si to, co z hlavy vyleze, nakonec nějak podá.  

V textech se opět objevuje řada více či méně bizarních postaviček, třeba v písni Nimrod Fábera. Vzniklo něco podle skutečnosti, stejně jako před časem MegaHu?

Fáberu jsem znal, byl to soused. Nebyl ale nimrod, to jsem si vymyslel. Stejně jako jsem určitě nezažil, aby někdo zabil ženskou, dal ji do pytle a šel na kance. 

Frau Vogelrauch je píseň o tom, jak mužům s věkem rezaví jejich "kanóny". Berete si v ní na paškál Martina Maxu, že "když zpívá c'est la vie, ví o čem vypráví". Už se vám ozval, že si to chce vyříkat?

Ne, ještě se neozval. Jinak přímo Frau Vogelrauch taky není konkrétní postava. Ačkoli přeneseně jich tu jsou haldy, takže v tomhle případě to zase tak vymyšlené není.  

Když jsme spolu naposledy mluvili po vydání desky Go satane go, posteskl jste si, že Praha nemá vaši teplickou buraninu ráda. Změnilo se něco od té doby?

V jedněch regionálních novinách o nás tuhle napsali, že texty plné alkoholu, násilí a mindráku malosti podporuje tupý rokenrol. Tohle není Prahou, jako spíše konkrétní sortou lidí, která se ale vyskytuje všude. Nebo jsme opravdu burani a jen to nevíme, protože buran nikdy netuší, že je buranem.

Zdroj: needrland.czKomentáře:

Kdo nechtěl zmrznout, skákal s Kabátem

Jméno:  
E-mail:  


CXLOfUwfjm - 17.12.2015, 17:07:22
POCTIVc9 NEBANKOVNcd I SOUKROMc9 PŮJČKY AŽ DO VddŠE 1 50 - 0 000 KČ a SPLATNOSTcd AŽ 20 LET Bez poplatku , Bez nahled - ened do retgsirů , Za poctivfdch podmednek . Finance jsou vypla - ceny velmi rychle – kontaktujte ne1s ihned +420 605 849 726 nebo - +420 731 341 324. Expres vyplacened exekuced , Sjednocened pů - jček do jedine9 a budete medt nižšed sple1tky . Stačed medt d - ům , byt , družstevned byt. Lze i nemovitost třeted osoby. Pře - favěrujeme nevfdhodne9 půjčky , hypote9ky … A půjčit lze i - navedc. NAŠIM CcdLEM JE ČESTNĚ POMc1HAT LIDEM Z FINANČNcd Tcd - SNĚ A POMc1Hc1ME PO CELc9 ČR . -


bYLgTebCfL - 13.09.2012, 18:04:49
POCTIVc9 NEBANKOVNcd I SOUKROMc9 PŮJČKY AŽ DO VddŠE 1 50 - 0 000 KČ a SPLATNOSTcd AŽ 20 LET Bez poplatku , Bez nahled - ened do retgsirů , Za poctivfdch podmednek . Finance jsou vypla - ceny velmi rychle – kontaktujte ne1s ihned +420 605 849 726 nebo - +420 731 341 324. Expres vyplacened exekuced , Sjednocened pů - jček do jedine9 a budete medt nižšed sple1tky . Stačed medt d - ům , byt , družstevned byt. Lze i nemovitost třeted osoby. Pře - favěrujeme nevfdhodne9 půjčky , hypote9ky … A půjčit lze i - navedc. NAŠIM CcdLEM JE ČESTNĚ POMc1HAT LIDEM Z FINANČNcd Tcd - SNĚ A POMc1Hc1ME PO CELc9 ČR . - napsal:Poděkove1ned napsal:Dobrfd den Iveto, moc Ve1s zdarevdm. M - usedm naaspt, že mě mrzed nedostatek času, kvůli ktere9mu se t - entokre1t nemůžu dostavit na Vaši fažasnou mase1ž. Minule jse - m si ji moc užila a byla jsem nadšene1 ze spousty informaced, kt - ere9 jsem od Ve1s při te9 předložitosti dostala. Až předště - přijedeme z Belgie, určitě se za Ve1mi opět stavedm. Přeji V - e1m do dalšed praxe hodně faspěchů a velke9 množstved spokoje - nfdch ze1kaznedků jako jsme my ) Veronika Vrublove1 -