Kecárna

VLOŽIT VZKAZ


evita - 27.04. 2013 v 20:12
Terenc: hele tady máš úryvek z jednoho rozhovoru, který vyšel na webu fanklubu s Mácou, to je ten co pojmenoval Kabát:

Evita: jasně, ale zkus mi popsat tu dobu, kdy si tehdy ještě bezejmenná partička kluků hledala nejen název, ale i cestu mezi úskalími socialistické okresní kultury. Takže píše se rok 1983…
Máca: No tak třeba, Milan Špalek chodil na stejnou základku jak já, akorát o dva roky níž. A ty dva kluci, co tam už nejsou, Robert Stahl a Libor Šerl… to jsme byli taková parta z víc kluků, ale tady ty čtyři si řekli, že budou dělat něco kolem muziky…koupíme si něco a budem hrát. Tomáše jsem pak znal ze strojárny, chodil vedle do třídy a Oťas, to jsem nevěděl vůbec, kde ho vyhrabali a Hurvajze jsem znal z hospody , ten tam chodil od třinácti.

Evita: Tak to je těžkej pravěk Kabátu teda.
Máca: no to je puberta! Z toho období jsou pak ty fotky z tý školní zkušebny a z vlaku, kterým jsme tam jezdili. Tenkrát Milan, já a dva lidi, který dneska taky jsou už někde jinde, jsme jezdili hrát do Ústí, do třídy instalatérskýho učňáku. Jeden čas jsme taky třeba zkoušeli u kámoše v obýváku a bavili jsme se o tom, že bychom se měli nějak jmenovat, že by to měl bejt českej název, protože s nějakým jiným bychom neprošli na přehrávkách, u komunistů by to byl problém.. Hele já bych se nerad rozcházel, aby Milan pak neřekl něco jinýho…já nevím, těch vlivů bylo víc. Z mýho pohledu …i Milan tam byl prvotně hodně blízo v těch začátcích, aby to nevypadalo, že si přivlastňuju nějakej nápad, jestli jsem to řek první a Milan řek, jo to je dobrý, to já nevím, ale mám pocit, že jo…taky tam padaly jiný názvy, ale ty už si vůbec nepamatuju!

Evita: A pamatuješ si co nejpřesněji, jak to teda vzniklo?
Máca: …tak támhle to, jak máš s tím tabákem, tak takhle nějak to bylo. A plus i to slovo kabát…možná, že tam byl i vliv toho, že tenkrát jsme nosili hubertus…

Evita: počkej, fakt?
Máca: takovej…no to si taky pamatuješ, to byl takovej trend, jako ne všichni, ale prostě ta parta, co tenkrát spolu existovala, tak jako prostě ten kabát dlouhej se tam v tom názvu taky mihnul…neříkam, že byl zásadní ten vliv, ale mě se na tom líbila ta možnost otočení jména…hele kdyby náhodou něco někdy, nás třeba zakážou, tak jenom otočíš písmenka…jsme si říkali. Možná to je dneska pro někoho nepochopitelný, ale třeba skupina Brutus, když jí zakázali,tak vystupovala pod jménem Kyklop a kapela hrála dál, jenom pod jiným názvem…protože taková byla tenkrát doba…když jsi chtěl hrát, vystupovat a zabývat se trochu muzikou.

Evita: …takže taková varianta zadních vrátek, kdyby se někdy někomu znelíbilo cokoli na vašem hraní..
Máca: …no jo, ale to jsme přitom ještě nic neuměli!(smích) Ale vím, že když byly přehrávky u Viktory, Viktora byl nadšenej, když přišla kapela s krásným českým názvem!

Tomáš: No to si nemohla přijít s ničím jiným…a navíc muselo to pochopitelně bejt neškodný. Tenhle člověk dusil všechno, co se dalo. Kapela mohla hrát jak bůh a jemu tam třeba chyběly klávesy.A to už tam Máca dávno nehrál a von furt chodil a řikal: Kluci dobrrý, dobrrý, ale chyběj tam ty klávesy…Podívejte se třeba takový Puhdys , maj tam dvě kytarrry a maj tam taky klávesy…ale hrajete dobře…tak takovýhle věci jsme zažívali, teď se tomu teda smějem, ale například s tímhle člověkem se strašně blbě vycházelo…

Evita: takže dá se říct, že názvem jste obelstili funkcionáře OKS nebo jak se ten post tenkrát jmenoval…
Máca: jo, dá se to tak říct. Protože kdo chtěl někde vylézt, musel na přehrávky k němu, všechny kapely musely před něj, aby dostaly razítko a mohly vystupovat. Takže všichni jezdili do Prahy a dělali přehrávky raděj v Praze nebo někde jinde, aby prošli.

Tomáš: Tady byla skvělá kapela Emise, známá po celým kraji a tenhleten Viktora je nechtěl pouštět za hranice okresu, ve finále tihle kluci dostali tu nejvyšší třídu, se kterou se dalo jezdit za okres, ale od něj by jí nedostali..škoda mluvit, no.

Ota: Já jsem za ním jednou přišel…už ho mejem jo?...a on ráčkoval víš,a my jsme za ním přišli s mýma vrstevníkama , když jsme začínali v těch patnácti letech a on říkal: Co budete hrrát? My řikali: kytara, basa , buben a bigbít…a on na to: Tak až budete mít dvoje varrrhany, tak přijďte. To slyším do dneška…a my že dvoje varhany nechcem! Tak nebude nic! Prostě jeho byly varrrhany, Puhdys, Karat a Ein Kessel Buntes.

Evita: a jak se to vyvíjelo dál? Tak název by byl a co třeba nějaký grafický ztvárnění, které nutně muselo následovat, když jste to už brali takhle zodpovědně…Monča někde vyšťourala, že například logo by mělo být dílem Milana Špalka?
Máca: no já bych skoro řekl, že jo, protože Milan byl takovej jako písmomalíř a kreslil i karikatury Třeba když se hrálo v Duchově, tak nakreslil vlastnoručně plakáty s takovýma postavičkama a tam to logo už mělo i tu dnešní podobu. Jestli mu do toho někdo kecal, nevim.

Ota: Já myslím ,to vymyslel Franta Štorm, zpěvák z Master‘s hammer, ty už asi nehrajou, to byla blackmetalová skupina.On byl takovej jakoby grafik, fotograf,on dokonce i fotil první obal s těma prasatama , to je jeho práce a vymyslel i logo, ale vycházel tady z toho původního.


Martin Jirků - 27.04. 2013 v 19:54
Terenc: původně chtěli nejakej anglickej název ale nějak to nevyšlo tak si prostě řekli že se budou jmenovat Kabát, aspoň nějak jsem to slyšel v těch rozhovorech.


mir - 27.04. 2013 v 19:45
Byla jsem v Pardubicích a s big bendem to nebylo ono a ty holky už vůbec ne. Doufám , že už je nic takového příště nenapadne ŠAMAN mi tam chyběl. Těším se na nové cd . A jejich koncerty


Marika - 27.04. 2013 v 19:50
Kto ide z tejto bandy do Košíc ???


Terenc - 27.04. 2013 v 17:14
jak vůbec vznikl název Kabát? :)


Ondrojd - 27.04. 2013 v 14:14
Doufám, že budou příští rok vystupovat v Liberci ;) už tady dlouho nebyli :(


Richi - 27.04. 2013 v 13:56
to Eaglet: otázkou je jestli je Kabát ještě rocková kapela. Já si myslím že je už spíše popová než rocková.Ale jak tu kdosi napsal vydělávají prachy a ostatní věci jsou méně důležité.


Eaglet - 27.04. 2013 v 11:56
Koncert v Pardubicích, dělím na tři třetiny.První pouze Kabáti super, druhá s Big bandem průšvih, třetí přídavek super.K rockové kapele takového formátu se dechy ale vůbec nehodí.


dany - 27.04. 2013 v 11:27
CHLAPI,nádhera!!!!!!Díky byl to zážitek!sto lidí,sto názorú,nám se to líbilo!!!!!!!!!!!!


Ježek159 - 27.04. 2013 v 07:33
Má Big Band své internetové stránky?


Vojta (původní) - 26.04. 2013 v 23:49
Vojta: Poprosil bych, jestli by sis změnil přezdívku. Lidi by si mohli myslet, že jsem to psal já. Díky.


Vojta - 26.04. 2013 v 23:30
už toho tady o Pardubicích bylo napsáno hodně, dám i svůj názor. Kdybych to byl býval věděl tak jdu po hodině domů. Vozembouch a dechy byli divné a nevhodné k rockové muzice a lidi v hale to povětšinou nebralo. Ale ten závěr byl strašný a stále ho nemůžu pochopit. Před Hurvajzovými Sonory pochodují spoře oděné děvčata s nějakými pestrobarevnými péry na zádech, do toho dýmovnice , barevné konfety a do toho zpívá Pepa denně vožralej....Zajímalo by mě co tomu opravdu říká Tomáš nebo Hurvajz.Bylo to jak z nějaké levné estrády na Nově a chyběl už jen Daniel Nekonečný ve žlutém obleku. Stále tomu nemohu uvěřit že něco takového udělali. Tohle je průser roku a žádný rocker takový kýč nemůže skousnout.Ale kdo si nechce hubu spálit musí mlčet nebo chválit


Erika - 26.04. 2013 v 23:09
ahojky všichni,koncert v Pardubicích byl luxusní,fakt jsme si to užili a co se týká Big bendu ten se ke Kabátům nehodil,špatná volba měli být sólo!!!!!!!!!!!!!! Jinak fakt super


mrkuba - 26.04. 2013 v 22:50
Rocker Martin: vždyť se není čeho bát, i kdybych měl kvuli té půlce koncertu jen v 5ti tak bych šel na oba když už je ta možnost . Jinak já se k bigbandu nevyjadřuji, dokud jsem to neviděl naživo pěkně z první lajny neříkám nic, ale na Ostravu se těším jak blázen


Rocker Martin - 26.04. 2013 v 20:43
mrkuba: Zítra Olomouc, a v úterý Ostrava. I když zítra uvidím jestli bude stát za to jít i na ten druhý


mrkuba - 26.04. 2013 v 20:32
Rocker Martin: ty máš v plánu který koncert ?


moravak7 - 26.04. 2013 v 18:00
Pokud někdo shání lístek na zítřek do Olomouce, tak nechť se mi ozve na mail: moravak7 (zavináč) seznam.cz.


vladimir priesol - 26.04. 2013 v 17:58
Tak už i ten druhej lístek je prodanej.


Pavel - 26.04. 2013 v 17:10
Tak jsme nakonec sehnali lístky do Pardubic a dva lístky do Prahy můžeme prodat. Pokud někdo sháníte jsou na sezení, ozvěte se.Pavelauau@seznam.cz


vladimir priesol - 26.04. 2013 v 17:06
Pepo, jestli máš ještě zájem o ten lístek do Olomouce, ozvi se. Tel. 602202794