Kecárna

VLOŽIT VZKAZ


Poseiidon - 11.12. 2010 v 04:13
Prouza:
Objevují se ovšem i nedotažené a šroubované pasáže dokazující, v jakém spěchu texty vznikaly (Narvi tam ten styl, Don Pedro von Poltergeist, Nesahej na můj drink, Kdo neskáče není Švéd).
--------------------------------
Muzu mit otazku? Muzes mi vysvetlit kde je ve jmenovanych pisnickach jaka textova pasaz jak nedotazena a sroubovana dusledkem ze texty vznikaly ve spechu?
A co je sroubovana pasaz? diky. Zvlast u textu Pedra by me to zajimalo. Chci to jen vysvetlit,nic vic.


Rocker-Tialk - 11.12. 2010 v 01:40
to Prouza: Recenze je skvělá. I když mám v mnoha ohledech jiný postoj, s hodnocením souhlasím. Vzhledem k tomu, co píšeš v úvodu a v dalších příspěvcích, mě jen trochu udivuje to odborné hodnocení. Ačkoliv tvrdíš, že jde především o subjektivní názor, dopouštíš se v recenzi pokusů o objektivní zhodnocení, jejž by bylo možno zjednodušit na "dobře - špatně", byť tak možná jednáš neúmyslně a ve skutečnosti jde o tvé osobní hodnocení.
Pokud jde o tvé názory na význam kritiky a komentářů, mohu jen s radostí konstatovat, že se nejspíše shodují s mými.


Poseiidon - 11.12. 2010 v 00:49
Prouza: Velmi osvěžujícím dojmem působí smyčce a akustické nástroje v posledních dvou skladbách, které tak patří k nejlepším na albu - mohlo být víc
--------------------------------------
Mohlo být víc? A nenapsal bys pak, ze Kabat se cimdal vic odvraci od syrovych rockovych tradic a mekne? To chces mit z Kabatu folkovou ci ja nevim jakou kapelu? 2 takový věci jsou až moc + ještě Potkali se v Parizi, to je myslim az moc zajimavosti na desce,ktery se vymykaji beznymu syrovymu Kabatu.


Noor - 11.12. 2010 v 00:47
Také dobrou a opravdu nic ve zlém, mám ráda velké výzvy. Už je zase dneska a já se ráno topořím do pracovního procesu. Ráda zase někdy pošvitořím. Hezkou, dlouhou, sladkou, dobrou


Prouza - 11.12. 2010 v 00:44
Ale ne, proč osobně? Tak to necítím. To že máme odlišný názor, je přece úplně normální.
Taktéž přeju dobrou noc.


Noor - 11.12. 2010 v 00:35
Je úplně zbytečné pokud můj názor bereš osobně, ale evidentně to splnilo účel. " Nesouhlasím s Vámi, ale udělám vše proto, abyste svůj názor mohl svobodně hlásat" Dobrou


Prouza - 11.12. 2010 v 00:09
Pak je to stejné jako třeba s politickými komentáři v novinách - ty jsou taky velmi často subjektivním osobním názorem, a přece jsou důležité a potřebné.

Kritika je především doporučení, ať už kladné nebo záporné, má však cenu i pro ty, kteří už to slyšeli. Osobně rád čtu recenze i na desky, které znám - pomáhá mi to tříbit si a vyargumentovávat svůj vlastní názor na věc (často diametrálně odlišný od těch recenzí), je také dobré sledovat, jak se můžou lišit pohledy na tu samou věc. Často jsem si ze zvědavosti poslechl třeba alba, která recenzent zstrhal, a byl pak příjemně překvapen.

Cílem kritiky rozhodně není sdělení "takhle to je", ale spíš "takhle to vidím já, polemizuj se mnou". Je to zbytečné? Pro někoho možná, pro mě ne.


Jar - 10.12. 2010 v 23:58
Noor: souhlas


Noor - 10.12. 2010 v 23:47
Ještě asi jiak, tvrdíme že máme demokracii, takže nezrušila, ale nepřikládala bych jí význam. Je to jen osobní postoj, a ten mám i když nejsem profi kritik.


Noor - 10.12. 2010 v 23:47
A víš že možná ano? Jo a jsem holka


Prouza - 10.12. 2010 v 23:42
Noor: A ty bys kritiku a recenze zrušil?


Tom (kabátovec.cz) - 10.12. 2010 v 23:28
Tul@ : Jsem od Mikulova... Ve Znojmě chodím na střední školu.

Prouza : Pěkná práce a podle mě se tam nějaký hit najde ... ( Lady Gag a Rýn, Banditi di Praga, Projdu zdí ) Písničky jsou docela chytlavé a když to budou mlet rádia...

Ale raději bych byl, kdyby se z toho neprofláklo tolik songů jako z Corridy , Kabát už nebude v módě a dočkál se koncertu pro 500 lidí, neboli pro ty věrné (kéééž by). Já z této obrovské popularity nemám vůbec radost. Ale klukům to přeju.

Nedávno jsem byl na Debustrolech a bylo tam asi 200 lidí...úžasný večer


Noor - 10.12. 2010 v 23:23
Nikdy mi vlastně nebyla úplně jasná pozice kritiků, potažmo recenzentů. Nějak mi nejde do hlavy, že by dospělý člověk potřeboval někoho, kdo mu řekne co si má myslet, notabene o uměleckém díle. Nesedí mi rozdělení na dobré - špatné, moudřejší mi přijde líbí - nelíbí se mi. A na to má určitě každý právo. Nejsem zrovna ctitelkou díla Michala Horáčka, ale v jednom rozhovoru jsem s ním souzněla na 100 perc. . Když se ho redaktorka ptala, komu je za svou práci zodpovědný, že určitě čtenáři a posluchači, radikálně tenhle model odmítl. Tvůrce je odpovědný jen sobě a pravdě svého pocitu a sdělení. Pokud je tomu naopak, je z něj "průmyslový básník Jelínek" tedy oběť komerce. A příklon ke komerci byl v poslední době skupině Kabát několikrát vyčítán. Šli s kůží na trh a všichni máme svaté právo zhodnotit jestli líbí nebo nelíbí. Ale dobře a špatně, nic takového přece neexistuje. Dobře pro koho? Špatně z hlediska čeho?
Můj pocit z posledního alba... líbí, moc. Pro rýpaly ještě pár podrobnosí, jsem z Prahy a jsem dokonalý inťouš. Hezký večer a užijte si cédo.


Prouza - 10.12. 2010 v 22:09
Můj pokus o minirezenzi. Jen pro jistotu připomínám, že KAŽDÁ recenze je SUBJEKTIVNÍ - stejně jako tato.


obal: Po grafické stránce výborný. Co se týče textů, opět se vyskytují překlepy a pravopisné chyby, naštěstí už ne v takové míře jako na Corridě. V seznamu nástrojů chybí banjo, které je slyšet v písni Peří, prach a broky.

zvuk: Z nahrávky je cítit vliv moderního "hlasitého" masteringu, což může být výhoda i nevýhoda - na jednu stranu je zvuk dobře agresivní a nadupaný, na druhou stranu se tím jaksi vytrácí dynamika.

písně obecně: Asi největší překvapení je pro mě fakt, že je album poměrně málo hitové. Protože jestli se nedalo Kabátu něco v minulosti vyčíst, tak je to veliká potenciální hitovost téměř každé písně. Většina písní se dá bohužel označit za kabátí průměr nebo spíš podprůměr, přestože klasická kabátovská údernost a "vtíravost" se jim nedá odepřít. Je zde málo překvapivých hudebních nápadů, posluchače toho na první poslech moc nezaujme. Snad je to tím, že Ota Váňa sám kapelu skladatelsky neutáhne, kdoví. Chybí opravdová pecka, ze které by šel mráz po zádech, jako byla na minulé desce Kdoví jestli.
Mnohé jinak velmi dobré písně jsou bohužel poznamenané některými špatnými detaily (příliš patetický sbor v závěru Schodů, nepovedená mezihra a závěr v jinak zábavné a šlapající Kdo neskáče není Švéd). Kabát mnohdy kopíruje své vlastní postupy až příliš okatým způsobem - úvod Banditů di Praga nápadně připomíná Burlaky z předchozí desky, následující Matky a závity by se dalo označit jako jednoduchoučký revival Kabátů na sebe sama. A našlo by se toho jistě více. K nejsilnějším momentům patří určitě píseň Lady Gag a Rin, kde podladěné kytary ledově dokreslují atmosféru normalizace, dále písně Projdu zdí a Peří prach a broky.

texty: Texty Milana Špalka zůstávají silnou stránkou Kabátu. Jsou poněkud vážnější a zralejší (ubylo přímé legrace jako je v Ebenových holích), často mnohoznačné (Banditi di Prague a snad i Mouse Decadence), někdy i opravdu k zamyšlení, jako u výborné Projdu zdí nebo ve Schodech. Objevují se ovšem i nedotažené a šroubované pasáže dokazující, v jakém spěchu texty vznikaly (Narvi tam ten styl, Don Pedro von Poltergeist, Nesahej na můj drink, Kdo neskáče není Švéd).

Zpěv: Josef Vojtek zůstává i ve svém věku ve formě, nebojí se jít agresivně a naplno do výšek, má jistý a svěží přednes. Příjemným překvapením je jeho klidný zpěv ve Schodech, který představuje jeho málo známou pěveckou polohu. Sbory bohužel v řadě případů nedosahují dřívější údernosti (pánové zpívají níž), na mé gusto je příliš často používán jako podklad basový chraplák Milana Špalka, který spíše znesnadňuje vnímání melodie.

Hudba: Projevuje se trend z minulé desky - chybí nosné a hlavně originální kytarové riffy (snad jen Projdu zdí, Narvi tam ten styl), které byly v minulosti jednou z hlavních zbraní Kabátu. Klasických kytarových sól je pomálu (Narvi tam ten styl, Nesahej na můj drink), řada meziher působí bohužel jen jako výplň, která má nahnat stopáž. Za jeden z mála výborných instrumentálních okamžiků je možné označit změněný rytmus kytar v posledním refrénu Ebenových holí a následná dohra.
Velmi osvěžujícím dojmem působí smyčce a akustické nástroje v posledních dvou skladbách, které tak patří k nejlepším na albu - mohlo být víc. Mimochodem píseň Schody je, nepletu-li se, teprve druhou třídobou písní Kabátu a při jejím natáčení byla evidentně použita 5strunná baskytara - necháme se překvapit, zda ji Milan Špalek použije i naživo.

Zhodnocení na závěr: 60%. Na české poměry nepochybně nadprůměrná deska, v kontextu tvorby Kabátu však nejslabší album. Doufejme, že se jedná pouze o krátké vydechnutí na další cestě.


Poseiidon - 10.12. 2010 v 22:47
Nevim jak ostatni,ale song Banditi di Praga je pro me nejvetsi pecka na desce, fakt bomba,toto muzu,Vojtkuv zpev bomba,musim to poustet furt dokola a nemuzu se toho nabazit Pak Projdu zdi,Don Pedro, Kde co nam zachutna i dalsi. Co me moc nevzalo je Kdo neskace neni sved. Dve posledni pecky sou pekny,ale spis by se mi to libilo kdyby to bylo udelany rockoveji. Ale Banditi je proste navykovej song


Rocker Martin - 10.12. 2010 v 22:12
Sakra jaktože na eshopu nejsou mikiny skladem? pořád čekám až si ji budu moct objednat


Tul@ - 10.12. 2010 v 21:37
kabátí písnička od kabátů já už blbnu.. sorry ...


Tul@ - 10.12. 2010 v 21:24
tak to zase ne, čert na koze patří mezi moje oblíbený fošny. hlavně písní balada o špinavejch fus.,samotným čert na kozejel,tarantule, kabát,čejeni, boogie čes. šífaře....
nedá se říkat oblíbený cd, protože v každým je něco... z čerta na koze s mi zase třeba nelíbí sedlák ale tak ten je zapomenutelnej. Každý album má něco svýho ... ty písničky( i když jsem je dnes slyšela asi 30x) tak je nemám zažitý až se mi dostanou pod kůži tak je můžu ohodnotit..( tak jak to bylo u corridy) prostě a jasně- každá kabátí písnička od kabátů se musí nejdřív pochopit!! a rozležet v hlave!....
zatím mám pocity smíšený líbí se mi výstižný texty např u písničky ebenový hole, nebo lady gag a rin, taky nechybí Milanovi srdcovky atd..... ale hlavně mám radost že CD je na světě a zbytek budu řešit až později ale nevěřím že by sem si to nezažila.. ještě se mi to nestalo!!


raketak - 10.12. 2010 v 21:16
.co hlava,to jinej nazor..mne se mega hu liby..nejslabsi je cert,dole a tohle..hmm..


Tul@ - 10.12. 2010 v 21:07
Tak jsem tu zpět vypich sjetej,ale tady koukám nic mos novýho...