Kecárna

VLOŽIT VZKAZ


Noor - 10.12. 2010 v 23:23
Nikdy mi vlastně nebyla úplně jasná pozice kritiků, potažmo recenzentů. Nějak mi nejde do hlavy, že by dospělý člověk potřeboval někoho, kdo mu řekne co si má myslet, notabene o uměleckém díle. Nesedí mi rozdělení na dobré - špatné, moudřejší mi přijde líbí - nelíbí se mi. A na to má určitě každý právo. Nejsem zrovna ctitelkou díla Michala Horáčka, ale v jednom rozhovoru jsem s ním souzněla na 100 perc. . Když se ho redaktorka ptala, komu je za svou práci zodpovědný, že určitě čtenáři a posluchači, radikálně tenhle model odmítl. Tvůrce je odpovědný jen sobě a pravdě svého pocitu a sdělení. Pokud je tomu naopak, je z něj "průmyslový básník Jelínek" tedy oběť komerce. A příklon ke komerci byl v poslední době skupině Kabát několikrát vyčítán. Šli s kůží na trh a všichni máme svaté právo zhodnotit jestli líbí nebo nelíbí. Ale dobře a špatně, nic takového přece neexistuje. Dobře pro koho? Špatně z hlediska čeho?
Můj pocit z posledního alba... líbí, moc. Pro rýpaly ještě pár podrobnosí, jsem z Prahy a jsem dokonalý inťouš. Hezký večer a užijte si cédo.


Prouza - 10.12. 2010 v 22:09
Můj pokus o minirezenzi. Jen pro jistotu připomínám, že KAŽDÁ recenze je SUBJEKTIVNÍ - stejně jako tato.


obal: Po grafické stránce výborný. Co se týče textů, opět se vyskytují překlepy a pravopisné chyby, naštěstí už ne v takové míře jako na Corridě. V seznamu nástrojů chybí banjo, které je slyšet v písni Peří, prach a broky.

zvuk: Z nahrávky je cítit vliv moderního "hlasitého" masteringu, což může být výhoda i nevýhoda - na jednu stranu je zvuk dobře agresivní a nadupaný, na druhou stranu se tím jaksi vytrácí dynamika.

písně obecně: Asi největší překvapení je pro mě fakt, že je album poměrně málo hitové. Protože jestli se nedalo Kabátu něco v minulosti vyčíst, tak je to veliká potenciální hitovost téměř každé písně. Většina písní se dá bohužel označit za kabátí průměr nebo spíš podprůměr, přestože klasická kabátovská údernost a "vtíravost" se jim nedá odepřít. Je zde málo překvapivých hudebních nápadů, posluchače toho na první poslech moc nezaujme. Snad je to tím, že Ota Váňa sám kapelu skladatelsky neutáhne, kdoví. Chybí opravdová pecka, ze které by šel mráz po zádech, jako byla na minulé desce Kdoví jestli.
Mnohé jinak velmi dobré písně jsou bohužel poznamenané některými špatnými detaily (příliš patetický sbor v závěru Schodů, nepovedená mezihra a závěr v jinak zábavné a šlapající Kdo neskáče není Švéd). Kabát mnohdy kopíruje své vlastní postupy až příliš okatým způsobem - úvod Banditů di Praga nápadně připomíná Burlaky z předchozí desky, následující Matky a závity by se dalo označit jako jednoduchoučký revival Kabátů na sebe sama. A našlo by se toho jistě více. K nejsilnějším momentům patří určitě píseň Lady Gag a Rin, kde podladěné kytary ledově dokreslují atmosféru normalizace, dále písně Projdu zdí a Peří prach a broky.

texty: Texty Milana Špalka zůstávají silnou stránkou Kabátu. Jsou poněkud vážnější a zralejší (ubylo přímé legrace jako je v Ebenových holích), často mnohoznačné (Banditi di Prague a snad i Mouse Decadence), někdy i opravdu k zamyšlení, jako u výborné Projdu zdí nebo ve Schodech. Objevují se ovšem i nedotažené a šroubované pasáže dokazující, v jakém spěchu texty vznikaly (Narvi tam ten styl, Don Pedro von Poltergeist, Nesahej na můj drink, Kdo neskáče není Švéd).

Zpěv: Josef Vojtek zůstává i ve svém věku ve formě, nebojí se jít agresivně a naplno do výšek, má jistý a svěží přednes. Příjemným překvapením je jeho klidný zpěv ve Schodech, který představuje jeho málo známou pěveckou polohu. Sbory bohužel v řadě případů nedosahují dřívější údernosti (pánové zpívají níž), na mé gusto je příliš často používán jako podklad basový chraplák Milana Špalka, který spíše znesnadňuje vnímání melodie.

Hudba: Projevuje se trend z minulé desky - chybí nosné a hlavně originální kytarové riffy (snad jen Projdu zdí, Narvi tam ten styl), které byly v minulosti jednou z hlavních zbraní Kabátu. Klasických kytarových sól je pomálu (Narvi tam ten styl, Nesahej na můj drink), řada meziher působí bohužel jen jako výplň, která má nahnat stopáž. Za jeden z mála výborných instrumentálních okamžiků je možné označit změněný rytmus kytar v posledním refrénu Ebenových holí a následná dohra.
Velmi osvěžujícím dojmem působí smyčce a akustické nástroje v posledních dvou skladbách, které tak patří k nejlepším na albu - mohlo být víc. Mimochodem píseň Schody je, nepletu-li se, teprve druhou třídobou písní Kabátu a při jejím natáčení byla evidentně použita 5strunná baskytara - necháme se překvapit, zda ji Milan Špalek použije i naživo.

Zhodnocení na závěr: 60%. Na české poměry nepochybně nadprůměrná deska, v kontextu tvorby Kabátu však nejslabší album. Doufejme, že se jedná pouze o krátké vydechnutí na další cestě.


Poseiidon - 10.12. 2010 v 22:47
Nevim jak ostatni,ale song Banditi di Praga je pro me nejvetsi pecka na desce, fakt bomba,toto muzu,Vojtkuv zpev bomba,musim to poustet furt dokola a nemuzu se toho nabazit Pak Projdu zdi,Don Pedro, Kde co nam zachutna i dalsi. Co me moc nevzalo je Kdo neskace neni sved. Dve posledni pecky sou pekny,ale spis by se mi to libilo kdyby to bylo udelany rockoveji. Ale Banditi je proste navykovej song


Rocker Martin - 10.12. 2010 v 22:12
Sakra jaktože na eshopu nejsou mikiny skladem? pořád čekám až si ji budu moct objednat


Tul@ - 10.12. 2010 v 21:37
kabátí písnička od kabátů já už blbnu.. sorry ...


Tul@ - 10.12. 2010 v 21:24
tak to zase ne, čert na koze patří mezi moje oblíbený fošny. hlavně písní balada o špinavejch fus.,samotným čert na kozejel,tarantule, kabát,čejeni, boogie čes. šífaře....
nedá se říkat oblíbený cd, protože v každým je něco... z čerta na koze s mi zase třeba nelíbí sedlák ale tak ten je zapomenutelnej. Každý album má něco svýho ... ty písničky( i když jsem je dnes slyšela asi 30x) tak je nemám zažitý až se mi dostanou pod kůži tak je můžu ohodnotit..( tak jak to bylo u corridy) prostě a jasně- každá kabátí písnička od kabátů se musí nejdřív pochopit!! a rozležet v hlave!....
zatím mám pocity smíšený líbí se mi výstižný texty např u písničky ebenový hole, nebo lady gag a rin, taky nechybí Milanovi srdcovky atd..... ale hlavně mám radost že CD je na světě a zbytek budu řešit až později ale nevěřím že by sem si to nezažila.. ještě se mi to nestalo!!


raketak - 10.12. 2010 v 21:16
.co hlava,to jinej nazor..mne se mega hu liby..nejslabsi je cert,dole a tohle..hmm..


Tul@ - 10.12. 2010 v 21:07
Tak jsem tu zpět vypich sjetej,ale tady koukám nic mos novýho...


Martin - 10.12. 2010 v 19:57
Naprosto souhlasím s Pepem na předchozí straně. 6 bodů z 10 jen za značku Kabát. jinak mi to přijde jen jako album muzikálovejch melodií.chvilkama jsem ztrácel přehled, jestli hraje pořád jedna pecka, nebo už začala další, což je u kabátů věc doposud nemyslitelná. Když už protestsongy, tak kam se z nich poděla ironie, typický Kabátí nadhled, ostrý a přímočarý melodie a vůbec nezaměnitelný Kabátí styl? Vždycky se Kabáti dali poznat z pár prvních tónů jakykoliv skladby, nový i starý. A teď? Divokej Bill? Michal David a muzikál?Fakt veliká změna, a nejsem si jistej že k lepšímu. Tohle album se u mně bude ztrácet v druhý polovině oblíbenosti někde mezi Mega Hu a Trpaslíkama.


Tul@ - 10.12. 2010 v 18:36
Tak jo lidi, jelikoš dneska večer nedovedu myslet na ic jinýho než na KABÁT, a písničky z novýho alba jsem už sjela asi 30x tak si půjdu připomenout VYPICH ...
Tom(kabátovec): a ty jsi někde z okolí znojma že tam chodíš do školy???


Lotus - 10.12. 2010 v 18:03
Tak tak, není to typickej Kabát, spíš mi to právě připomíná tvorbu Divokýho Billa, ale i tak je to taková zajímavá a vlastně i příjemná změna.

Jinak, co se týče hitu, tak třeba u nás na Radiu Vysočina teď hrajou Don Pedro von Poltergeist.


Tul@ - 10.12. 2010 v 18:04
tom: tady Tesco není... takže si CD koupím až ve Futuru. do tý doby to budu muset nějak vydržet


Jar - 10.12. 2010 v 18:05
kultura.ihned.cz/c1-48548490-kabat-prichazi-s-novinkou-banditi-di-
praga-podle-zpevaka-vojtka-hodne-rebelskou


Tom (kabátovec.cz) - 10.12. 2010 v 17:47
Tul@: Ty jsi říkala, že jsi ze Znojma že ? Já tam chodím do školy a chtěl jsem se tě zeptat , jestli jsi tam někde sehnala Bandity ... ?


Tul@ - 10.12. 2010 v 17:44
Tom: jj máš pravdu ten konec je moc porád dokola.. ale písnička je to užasná!!


Poseiidon - 10.12. 2010 v 17:28
peppe: Jak na texty sere Tesak?? Co blbnes? Napsal jsem to proto,ze se ptal kdosi na to o cem konkretne text Banditi je. Ja to chapu tak jak jsem napsal. A me se text hodne libi,je to pro me nejlepsi pecka z alba.Proste zpev je tam energickej jak u staryho Kabatu,refren taky,ma to atmosferu.A ma to napad,k politice muze byt tuna textu,casto jsou stokrat receny a uz bez napadu,Kabati to umi i okorenit napadem.Corrida byla celkem good proti teto desce?Cim?Pokud chces stary tvrdy syrovy Kabat,sahni po devce.I me nekdy prijde ze Kabat moc polevuje v tvrdosti,ano chtelo byt jeste pritvrdit Zvuk je dobrej,akorat mam pocit,ze tam trochu absenuje dynamika,je to nahlas,zivy,vyrazny,ale...Kdo tu psal ze diky Sonu je zvuk min rockovej nez kdyby tocili na Propasti,tak je to prece jen o tom jak se to smicha,urcite to neni nejlepsim studiem v cesku Sonem.


Tom (kabátovec.cz) - 10.12. 2010 v 17:34
Lotus, Tygy: Schody jsou úžasné. Hlavně první sloka zpívaná Milanem a druhá Pepou (který nepoužil chraplák a má hrozně příjemný hlas). Jen se mi nelíbí ta 4x opakující se sborová sloka na závěr (tuším s Divokým Billem). Mráz po zádech mi šel taky


Tul@ - 10.12. 2010 v 17:29
Lotus: jo řekla bych že schody jsou takovej druhej dábel a syn ... a sama za sebe můžu říct že jsem moc ráda že tam Milan zpívá tolik

Schinderhanes and Rocker007: je to možný .. ale at je to jak chce, tak ten text stojí za to


Tygy - 10.12. 2010 v 17:31
Lotus: j, mrazilo. Ten text je naprosto dokonalej. Sije je to taková "mekkořina" ale text a hudba jsou opravdu výborný s dobrou myšlenkou.


Lotus - 10.12. 2010 v 17:24
Tak v první řadě bych chtěl popřát Milanovi všechno nejlepší k těm jeho .. ehm 18. narozeninám

Co se týče alba, tak já jsem osobně nadšen. Z "nové éry", tj. od alba Dole v dole, mi příjde jako nejlepší. Jsou tu úžasně energtické songy, kterými budeme mlátit hlavou o podium, jsou tu zamyšlené pecky u kterých budete pokuřovat, popíjet a přemýšlet, jsou tu vtipné písně i vážné. Jasně z celé diskografie to není to nejlepší, ale to už nikdy nebude a proto buďme rádi za tento dárek.

Btw. taky někoho z vás tak mrazilo v zádech při konci písně "Schody" ?