rozhovor

Náš úspěch? Hlas lidu, hlas boží!

Nejlépe přístup kapely k nedávným oceněním ilustruje jejich debata při dotazu na Anděly. U stolu se začali všichni najednou dohadovat, co to vlastně dostali a od koho to bylo. Zasáhnout a vysvětlit udílení cen Akademie populární hudby musel až manažer.

Jak si vysvětlujete úspěch při Andělech?
Vojtek: I kdyby akademici nechtěli, síla davu je přinutila. Jak je to? Hlas lidu, hlas boží!

Vy jste si tam dali duet s Jarkem Nohavicou. Mezi vámi je propastný rozdíl, takže to překvapilo. Co říkal na vaše hraní?
Vojtek: Mě se Jarkova hudba líbí a mám ho rád. Kdyby to byl nějaký idiot, tak do toho nepůjdeme. A on taky neměl problém. Byl trošku nervózní, protože měl zpívat úplně jiný žánr, ale já kdybych měl zpívat operu, tak se z toho taky asi poseru. A ještě se to rýmuje.

Hurčík: I všichni okolo. (kapela propuká v hurónský smích)

Kritici tvrdí, že váš ústupek komerci je v tom, že už nejste tolik sprostí? Souhlasíte?
Vojtek: Ty texty jsou taky pravdivý, a to hodně lidí štve. Když pak slyší, co by třeba slyšet nechtěli, tak radši tvrdí, že je to sprostý.

A co takovým říkáte?
Krulich: No já bych je chtěl vidět doma, když to na ně přijde. Jak to na ně přichází slušně, když teda na nás neslušně. (smích)

Donutil by vás někdy někdo k nějakým ústupkům kvůli byznysu? Ostříhat, oholit?
Hurčík: Žádný ústupky neexistujou. Každý si dělá, co chce. Oťas si oholil hlavu. Já budu chtít bejt krásnej a nikdo nám v tom nezabrání.

Váňa: My jsme se nikdy na deskách třeba nezabývali tím, co zrovna letí. Vždycky jsme dělali, co nás baví. Proto jsme ani nikdy neřešili naše úlety, co se na desky dostaly. Když se písnička líbila všem, nikdy jsme to neřešili. Šla tam.

To vás vydavatelé k ničemu netlačí? Ke změně image?
Vojtek: Nenutí a neuspěli by, proto nás nenutí. Už to je ošetřený i ve smlouvách. Člověk už není tak hloupej jako na začátku. Když do toho bude mluvit někdo cizí, tak tě taky třeba navlíkne do oranžových kalhot. (smích)

Stejně by mě zajímalo, jestli se vám časem nestane to, co mnoha světovým rebelům. Neskončíte nakonec stejně u racionální stravy, abstinence a zdravého životního stylu?
Hurčík: Leda příkazem od doktorů, od manažera to nebude.

Ota: Když se Hurvajse ptají na problémy s alkoholem, vždycky tvrdí, že je má bez něj. (smích)

Jak to, že jste vydrželi přes deset let spolu? To si tak dobře rozumíte?
Hurčík: Protože nemáme šéfa a máme anarchii. Mezi námi nikdo nikomu nevelí. Asi proto to funguje.

Nezměnily vás nějak peníze, úspěch?
Hurčík: Ne, on je ten úspěch spíš přes ty ceny než přes peníze. (Nebuď skromnej, vole, zazní od kolegů.)

Petr Volek - Punkie, manažer kapely: Tohle musím říct za ně - kupodivu se s nimi nic špatného nestalo. Fakt ne, skoro se nezměnili.

Kam dál míříte? Myslíte, že byste dokázali uspět i v zahraničí? Vaše hudba hodně stojí na textech, tak by to možná nešlo...
Vojtek: Když to člověk zkouší bez anglického textu v zahraničí, tak se prodává jen muzikou. Ale fungovat to může. Třeba Ramstein. Prorazili s němčinou do celého světa. To už ale asi záleží na síle a distribuci firmy, vydavatele. Já sám jsem si německou kapelu tady kousek od Drážďan, co navíc zpívá v němčině, kupoval až v Chicagu. Kdyby se Kabát dostal v Londýně někam mezi bigbít, tak věřím, že si to někdo taky koupí.

Krulich: To vážně nezáleží na nás. Nás si musí vyhlédnout někdo, kdo se točí v evropských měřítcích. A jestli se pak máme dostat třeba na MTV, tak se bránit nebudeme. Zatím se nikdo nenašel, tak hrajeme u nás a na Slovensku a tam nám rozumí.

Nebojíte se, že jednou bude i Kabát mrtvý?
Krulich: My se nebojíme, my s tím počítáme každou šňůru.

Vojtek: A to je dobře, člověk by neměl mít ten rypák pořád nahoru, ale občas se dívat i dolů, odkud vylezl. Třeba tam taky jednou padne. A dokud budeme tahle parta, tak budeme hrát.

Váňa: Mně se líbí od Jarka Nohavici písnička Až to se mnou sekne, to bude pěkné... Ale neví kdy - až někdy. Tak je to i s námi.

Zdroj: Magazín Mladé fronty DNESKomentáře:

Náš úspěch? Hlas lidu, hlas boží!

Jméno:  
E-mail:  


QRftwnthGiPt - 13.09.2012, 18:00:45
At last! Someone who udnersntads! Thanks for posting!