rozhovor

Kabát – Carramba, Corrida!


Textař Kabátu nemusel dát hlavu na Špalek

- leden 2007

Bylo to jako čekání na nové GUNS´N´ROSES. Od počátku září stoupala v kruzích kolem EMI nervozita, že jeho zlatá (prominutím) kráva KABÁT se opozdí s novým albem na předvánočním trhu a nenadojí do dížky tolik penízků, na které je firma zvyklá. Příčinu odkladů na sebe vzal Milan Špalek: neměl hotové texty.
Jako poslední přišla na řadu píseň „Joy“. V neděli ji Milan nazpíval, v pondělí se spěchalo do lisovny...
Ve čtvrtek 7.prosince už vládla v domě bubeníka KABÁTU Radka „Hurvajse“ Hurčíka pohoda. Pejsek Míša si ještě pamatoval, jak jsme před třemi lety spali spolu na gauči, a Radkova společnice Světlana se už pochlubila vánočním cukrovím, které rychle zmizelo z talíře mezi šálkem kávy a sklenkou rumíku.
Přitom v zemi se schylovalo k bouři. Na druhý den zaplavilo prodejní pulty 40 tisíc cédeček s jubilejním desátým studiovým albem skupiny Kabát „Corrida“ a napozítří se rozhodovalo o Českém slavíkovi. Ale v Dubí to až tak neprožívali.
Hrdinou našeho rozhovoru „u Hurvajsů“ byl tentokráte Basový kytarista KABÁTU, jehož jméno se na podzim skloňovalo nejčastěji: Milan Špalek.

Netušil jsem, že KABÁT tolik stojí na textech. Když je nedodáš, není cédéčko. Takže jsi vlastně nejdůležitější postavou celého procesu...?
To je tím, že jsem z té party asi nejlínější a texty mi jdou pomalu. Už jsem jich napsal asi sto padesát a je to peklo. Psát tak, aby to nebylo stejné. Moje slovní zásoba není až tak ukrutná jako u nějakého vzdělaného člověka, který studoval literaturu, takže s tím mám větší práci. Ze začátku jsme mívali i sedmnáct písniček na jednom albu, pak už to ubývalo. Ono poslouchat desku, která má přes čtyřicet minut, to přestává bavit.

Vždycky vzniká nejdřív muzika?
V bigbítu určitě. U nás existuje 12 – 18 demáčů, které jsou nazpívány jakoby anglicky. Ty vezmeme do studia a muziku točíme naostro. To ještě nejsou texty, takže my máme nejprve demáče s nazpíváním, pak už jen tu muziku bez zpěvu. A nastane hektický okamžik, kdy dostanu nahrávky domů a píšu texty na holou muziku.

Nesvazuje tě to?
Tak já můžu trochu uhnout, protože si to frázuju sám. Zpívám si písničku den dva, nebo si ji pouštím v autě a hledám a obměňuju slovíčka. Proto to trvá tak dlouho, jeden text třeba čtrnáct dní.

Přihlížíš k tomu, pro koho píšeš?
Každý v kapele máme jinak posazený hlas. Pepa Vojtek má rozsah snad o oktávu výš než my a vesele a v klidu si zpívá ve výškách. My zpíváme hodně dole a když chceme výš, řveme a to je na hraně. Na téhle desce zpívá Pepa všechno až na hospodskou písničku „Joy“, kterou zpívám ve zvláštní náladě já. Tu jsme udělali a sestříhali za deset minut v kuchyni.

V jaké kuchyni?
To je místo, kde trávíme nejvíc času při natáčení. Sono má na Nouzově tři studia a každé má k dispozici kuchyňku.

Děvky zahnal toreador

Kdy jsi dostal zakázku na texty? Slyšel jsem, že protahujete natáčení schválně, aby se o vás psalo...?
To je kravina, nejlepší je přece vydat desku v listopadu a ne to protahovat až do prosince! My začali dělat na desce v zimě, na jaře jsme začali natáčet. Pak jsme jeli domů a já začal textovat. Mezi tím se zjistilo, že u některé peckz je potřeba předělat kytary, tak jsme se zase vrátili do studia. A koncem listopadu jsme odevzdali master do lisovny.

„Deska odsejpá“, 12 písní v 38 minutách, žádný zdržování. Z toho každá druhá má hitový potenciál, klobouk dolů!
My to tak hrajeme stejným stylem od první desky a polovina z nás chodí na fotbal, to je ten model. Navíc celá kapela miluje „Slejdy“.

Některé tvé texty mají chytlavé slogany, třeba „Cesta do Kadaně“: „My všichni táhnem rovnou cestou do Kadaně a tam si užijem – patrně do dlaně.“ To je asi tvoje silná zbraň...?
Člověk se učí, ikdyž jsou samozřejmě lepší textaři. Ale třeba nafrázovat „Corridu“, to jsem si myslel, že mi slezou vlasy, protože ta slova jedou tatata, a to je šílenost. Moje texty byly ze začátku nekontrolované, co z člověka vylítlo, to jsem napsal. Teď už vím, že nemůžu psát všechno, co mě napadne.

Když porovnám „Dole v dole“ a „Corridu“ s názvy vašich prvních desek „Má jí motorovou“ a „Děvky, ty to znaj“, nemohu nevidět rozdíl. To už vás EMI nenutí do sprosťáren?
Oni nás nikdy nehonily. To jen když nám bylo dvacet, měli jsme všechno na parku. Teď si sice taky nebereme servítky, ale už je to jiný, už přemýšlíme. Mám skoro dvacetiletého kluka, tak abych ho nezkazil. (smích)

Nejlepší texty jsou z „MegaHu“

Od známých z branže se dozvídám, že děti slavných lidí poslouchají něco jiného, jen ne svoje rodiče.
Tak můj syn, když mu bylo patnáct, frčel normálně v Kabátech. Teď má AC/DC a Tinu Turner, taky má rád retro, vrací se k bigbítu, co jsem poslouchal já a je nadšený z kytarových skupin. Hlavně chce slyšet něco jiného, než co se v Česku hraje v rádiu. Pokud jde o Kabát, kritizuje naše nové desky a vždycky na nich najde nějaké zašišlání. (smích)

Na které písně z desky budete tlačit?
EMI do rádií dalo Burlaky na Volze a divím se, že to někde hrajou, protože to je přece jen trochu ostřejší, ty kytary. Je na to klip a dál uvidíme podle ohlasu lidí. Po Novém roce začneme přemýšlet, co bychom mohli udělat jako druhý klip.

Mě se líbí „Kdoví jestli“.
To má závažnější text. Taky mi dal s „Burlaky na Volze“ nejvíc práce.

Máš svoje „the best“ mezi texty?
To budou zrovna ty dva. Ze starších pak „Šaman“, „Ďábel a syn“, „Na sever“, „Pohoda“, „Žízeň“...

Nemáš v úmyslu vydat je knižně?
To ne, to snad dělají textaři, kteří chtějí nahrabat ještě nějaký ten peníz navíc. Lidi mají slova písní v našich bookletech.

Znáš texty zahraničních kapel?
Nechával jsem si překládat Pobuda a Motorhead, ale jinak sleduju dobré české textaře, ti mě baví. Jaromíra Nohavicu si poslechnu a Zdeňka Svěráka přímo miluju. A taky už občas píšu pro děti. (smích)

Tak se mi zdá, že Kabát začíná být součástí establishmentu. Kde jsou ty časy, kdy jste napadali politiky?
Já myslím, že jště hromada lidí Kabát nesnese. Když si člověk přečte na internetu, že Kabáti jsou burani na Volze... Ale je pravda, že Kabát je stravitelnější, těch nepřátel jsme měli víc.

Country pro České Středohoří

Bavíme se 7.prosince. To mi připomíná, že ti za tři dny bude čtyřicet. Upřímně gratuluju – jak to oslavíš?
Už jsme to slavili minulou sobotu (2.12. – pozn. aut. ). Sedli jsme si do Chlastány a do rána jsme hráli na španělky. Měli jsme to jako kapelovou dotočnou desky.

Co je Chlastána?
Chalupa, kde bydlím. Já žiju ve vesnici Vrahožily. Je tam jedenáct popisných čísel a bývalý kamenolom, kde se těžil kámen, takže vlastně na skále. Předevčírem jsem tam potkal na silnici čtyřicet jelenů. Tam popíjíme, pečou se prasata, děláme přes léto akce, hrajeme country.

Country?
To jsou naše písničky v netradičním obsazení, každý hraje na jiný nástroj, Tomáš Krulich na basu, já zase na kytaru.

Tuž tělo, posílíš ducha.

Měli bychom vzpomenout i na tvé Španělsko...
Tam jezdím asi od roku 1994 s kamarádem Pavlem Tomi, co dělá s Rudolfem Hrušínským pořad v TV. Jezdíme asi čtyřikrát do roka k Zaragoze na Rio Euro chytat sumce a candáty. Tam je to úžasné i lidé, kteří nikam nespěchají.

Pouštěl jsi jim KABÁT?
Vezl jsem jim hotový snímek „Corrida“ a tamní kuchař se moc smál, že říkáme špatně „cerveza“ – pivo. Má se to číst „servesa“. Mohl se potrhat smíchy, ale líbilo se mu to hrozně, ta pecka je taková energická a oni jsou energičtí lidé.

Kdy se tam opět chystáš?
V lednu na týden. Ale to ještě v zimně jezdím strašně rád lyžovat.

Fotbal nehraješ?
Fotbálek si zahrajeme s kluky jako Kabátovic jedenáctka. Teď jsme hráli s Jágr týmem a bylo tam tři tisíce lidí. Tomáš a Oťas z kapely jsou fotbalový fanatici, jsou na každém zápase Teplic, já jsem na hokej, fandím Ústí nad Labem. Ze sportů ale nejvíc provozuju bowling, se synem Janem a manželkou Pavlínou hrajeme v Ústí 1. ligu bowlingu za BK Klíše a oba jsou v reprezentaci a připravujou se na mistrovství světa. Honza už má mraky pohárů a teď se předháníme, kdo z nás bude mít víc platinových cen.

Milionáři ze 4. cenové skupiny

Kam si ukládáš zlaté a platinové desky?
Honza je má pověšené v ložnici, ale už se tam nevejdou, tak jich má většinu pod postelí. Přitom prodat 40 tisíc cédéček je rarita, protože skoro každý si je dnes vypálí.

Jak tomu čelíte?
Tak jedno nám to není. Člověk přichází o dost peněz a některé kapely se kvůli tomu i rozpadnou. Naše deska vychází zítra, ale už od pondělka je stažená na nějakých pirátských stránkách. To se dneska stane každému, nejde to pohlídat.

Prodali jste přes tři čtvrtě milionu CD, v tom jste kategorie sama pro sebe. Máte vůbec konkurenci?
Divokej Bill je, dejme tomu, kapela, která zlidověla. Hrajou stravitelnou muziku, bigbít, a je to dobrý.

Existují revivaly KABÁTU?
Jsou asi tři. Jeden je z Brna a má víc kšeftů, než my. Chceme jim pomoct a proto moc nehrajeme. (smích)

Proč nehrajete?
Nás to baví, rádi bychom objeli kluby. Jenomže tam si majitel klubu rozdá vstupenky mezi V.I.P. a kamarády a normální fandové se na nás nedostanou. Na stadiony dostaneme všechny, ale kapelu to stojí spoustu peněz. Jeden frajer nám podle ceny vstupenek a počtu lidí spočítal, že jsme za koncert vydělali tři miliony, ale investice do představení jsou neskutečné.

To je přeci obecně známo, že velké hvězdy si nemohou dovolit turné bez sponzorů...?
Přesně tak. My bychom bez nich nemohli vyjet, protože pokud nám nezasponzorujou stage, jsme od samého začátku v minusu a proděláváme kalhoty.

S jako perspektivou jde Kabát do roku 2007?
Musíme začít trénovat. My uděláme desku a pak se teprve učíme písničky. Tak budeme makat ve zkušebně u Hurvajse v garáži. Naši manažeři vymysleli, že na jarním turné postaví do půlkruhu koridu, taková je představa. Taky chceme vydat novou desku za dva roky, protože tři roky je moc. Ale uvidíme, jestli to zvládnem.

Plánujete další výjezdy za krajany do zahraničí?
Teď ne, ale myslím, že na ně dojde. V Kosovu to mělo obrovský úspěch. To byl obrovský mejdan, všichni tam tancovali na stole, i Švédi, Irové. V Americe to bylo taky dobrý, Češi co tam jsou, byli vděční, tancovali s námi na pódiu. Chtěli bychom vyrazit na štace, kde jme ještě nebyli.

Jak v Teplicích, jsou tu na vás hrdí?
Většina je spokojená, že jsme z Teplic, ale vždycky se najde pár blbců, kteří nám závidí.

Nezpanštěli jste náhodou?
To by ani nešlo, tohle je kapela čtvrté cenové kategorie. Do společnosti nechodíme, to jenom Josef, musí, protože hraje v muzikálech. My jsme doma v Košťatech v hospodě.

Jaromír Tůma, SPARKKomentáře:

Kabát – Carramba, Corrida!

Jméno:  
E-mail:  


já-oprava - 23.10.2008, 15:38:24
to je tá nej písen´ ze všech!!!!!!!


hi:) - 27.10.2007, 15:22:38
stěhuju se do Teplic :-p


TINO - 16.03.2007, 08:30:06
corrida je ta nnaajj pesnicka


rockerka - 14.03.2007, 23:06:49
plosiiim odepiste predem kuju vim ze na vas je spoleh mam vas rada - a hlavne no vite kho myslim........... -


rockerka - 14.03.2007, 22:58:19
plosiiim odepiste predem kuju vim ze na vas je spoleh mam vas rada - a hlavne no vite kho myslim........... - kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
-


rockerka - 14.03.2007, 22:53:30
plosiiim odepiste predem kuju vim ze na vas je spoleh mam vas rada - a hlavne no vite kho myslim........... - kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
-


selmabesna - 07.03.2007, 12:58:37
plosiiim odepiste predem kuju vim ze na vas je spoleh mam vas rada - a hlavne no vite kho myslim........... - kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kabat je ta najlepsia skupina ktoru poznam!!!!!!!!!!! korrida je f - akt suer :) -


Luca - 06.03.2007, 19:59:57
Kabáti jsou super fakt dost dobrý


Ondra - 17.02.2007, 12:00:29
Kabát je ta nejlepší skupina co sem kdy viděl!!!:)


Lukáš Tomíček - 09.02.2007, 09:56:20
plosiiim odepiste predem kuju vim ze na vas je spoleh mam vas rada - a hlavne no vite kho myslim........... - kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kabat je ta najlepsia skupina ktoru poznam!!!!!!!!!!! korrida je f - akt suer :) - To je huuuuuuuuuuuuustý že Corrida je nejprodávanější deskou - roku 2006 Kábáti jsou prostě super nejlepší skupina kterou z - nám -


Blanča - 06.02.2007, 10:54:40
Kabáti jsou prostě suprový!!!!!


Láďa - 05.02.2007, 19:28:11
plosiiim odepiste predem kuju vim ze na vas je spoleh mam vas rada - a hlavne no vite kho myslim........... - kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kabat je ta najlepsia skupina ktoru poznam!!!!!!!!!!! korrida je f - akt suer :) - To je huuuuuuuuuuuuustý že Corrida je nejprodávanější deskou - roku 2006 Kábáti jsou prostě super nejlepší skupina kterou z - nám - KABÁT to jsou fakt supr kluci.jejich koncert to je fakt velkej z - žitek. -


Terinka - 05.02.2007, 13:05:39
plosiiim odepiste predem kuju vim ze na vas je spoleh mam vas rada - a hlavne no vite kho myslim........... - kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kabat je ta najlepsia skupina ktoru poznam!!!!!!!!!!! korrida je f - akt suer :) - To je huuuuuuuuuuuuustý že Corrida je nejprodávanější deskou - roku 2006 Kábáti jsou prostě super nejlepší skupina kterou z - nám - KABÁT to jsou fakt supr kluci.jejich koncert to je fakt velkej z - žitek. - !!!Kabát je nejlepší skupina jakou znám!!! Jo fandím vám klu - ci moji!!! -


fujto - 03.02.2007, 21:32:30
Dost dobrej rozhovor a spousta novejch informací


niki - 03.02.2007, 14:19:24
plosiiim odepiste predem kuju vim ze na vas je spoleh mam vas rada - a hlavne no vite kho myslim........... - kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kluci ja vas moc moc miluju hlavne otanka ste nej skupina kterou z - nam fakt jo tak at se vam vede a vse vychazi podle vasich predstav - oti a tobe posilam velkou pusu doufam ze te nekdy uvidim osobne t - ak pa vase verna fanynka ktera vas zboznuje no proste vase rockerk - a
- kabat je ta najlepsia skupina ktoru poznam!!!!!!!!!!! korrida je f - akt suer :) - To je huuuuuuuuuuuuustý že Corrida je nejprodávanější deskou - roku 2006 Kábáti jsou prostě super nejlepší skupina kterou z - nám - KABÁT to jsou fakt supr kluci.jejich koncert to je fakt velkej z - žitek. - !!!Kabát je nejlepší skupina jakou znám!!! Jo fandím vám klu - ci moji!!! - Super článek!!! To by bylo suprrrr, kdyby už za dva roky vydali - new cedlo!!! -