rozhovor

Josef "PEPE" Vojtek - Drsňák

Na domluvený rozhovor v Divadle Kalich Josef Vojtek (39) zapomněl, ale zmobilizoval síly a dorazil nakonec jen s půlhodinovým zpožděním, které mu nicméně nestálo ani za omluvu. Jinak byl - až na chvíli, kdy málem ukončil rozhovor - velmi přátelský a pochechtával se svým vtípkům. Poučil mě, že i rockerský idol myje nádobí a, když se dlouho nemůžete rozvést, stačí zavolat do novin.

Někdejší opravář telefonů, dnes lídr naší nejúspěšnější současné kapely KABÁT, má jasno: až vstoupíme do EU, bude tu ještě větší "bordel", s prostitutkami není třeba mít slitování a největší adrenalin se dá zažít uprostřed Orlíku


Letos jste dostali Českého slavíka, cenu za nejoblíbenější kapelu roku, i Anděla, cenu za nejlepší kapelu roku udělovanou odborníky z Akademie populární hudby. Z čeho máte větší radost?
,,Největší radost mám z toho, že se naše muzika líbí lidem. Cena od lidí je mi milejší než cena od akademie, která nám najednou po patnácti letech hraní začne dávat ceny."

I jiné kapely hrály dlouhá léta, než získaly nějaké ocenění...
,,To je možný. Ale stejně pro mě mají ceny od lidí daleko větší váhu. Říká se, že co se líbí lidem, nelíbí se kritikům."

Opravdu? Ale právě dvojí ocenění pro Kabát dokazuje opak.
,,Třeba Slavíka jsme dostali, protože k těm ortodoxním rockerům, kteří na nás chodili dřív, přibyli lidi, kteří už nejsou, tak jak rockeři bývají, líní a poslali nějakou tu esemesku, nějakej bod. Ostatně dneska chodí na naše koncerty daleko víc i ženy."

Asi jste prošli nějakým vývojem...
,,Možná jsme v branži už nějaký ten pátek, ale hrajeme stejnej bigbít jako na začátku. Někdo si ale myslí, že jsme třeba dřív byli tvrdší než teď. Je pravda, že se rapidně zvedla návštěvnost na našich koncertech, tak možná jsme se stali přístupnější pro širší okruh lidí. Je tady prostě málo kapel, který vyprodají desetisícovej stadión."

Ale o to přece nejde.
,,Jak to že ne? Na koho chodí málo lidí, tak je dobrej? Proč by nemohl být dobrý? Jen hraje pro náročnější publikum a nevyprodává haly, ale jen kluby. Já dělám rock'n'roll, o kterým se říká, že je hloupej, že je to jednoduchá muzika, ale pak slyším ty, co si říkají umělci a někdy to jsou tak děsný věci, že se to nedá poslouchat."

Kteří?
,,Nebudu nikoho jmenovat. Mluvím obecně o těch, kteří si hrajou na umělce. Většinou se to nedá poslouchat, ale lidi, kteří se tváří jako znalci, pak tvrdí, že to je výborný. Jeden člověk, co o nás trousil pomluvy, pak hrál kdesi na popelnici nahatej. To je umění? V hudební jednoduchosti je síla. Bigbít je jednoduchej, proto vydržel takovou dobu."

Ale řada lidí v muzice nehledá jen jednoduchost. Dobré přece může být i to, u čeho je potřeba se trochu soustředit...
,,Muzika je od toho, aby se člověk uvolnil, aby si odpočinul, ne aby u toho ještě musel přemýšlet. Ale zároveň může být i to, co je jednoduchý, blbý. Ale když přijde na koncert pět lidí, tak to asi není dobrá kapela. Prostě když je něco dobrý, tak si to lidi najde samo. Dobrý výrobek nepotřebuje reklamu. Víte, jak to myslím: když je to blbý, tak si to lidi sami od sebe nekoupí a potřebuje to reklamu."

Ale vy svůj "výrobek" taky propagujete...
,,Teď se bavím všeobecně, propagace je potřeba. Ale o čem se to tady bavíme. Já asi pudu domů!"

Jen nesouhlasím s vaším tvrzením, že co se líbí lidem, nelíbí se zásadně kritikům, a argumentuji tím, že Kabát vyhrál u obou skupin. Ale vy už jste prostě na hudební kritiky nabroušený.
,,Říká se "kdo umí, ten umí, a kdo neumí, ten učí". A hlavně je mi úplně jedno, co si o mně kritika myslí."

Přišel za vámi někdo z nich, aby přiznal: Hele, mně se ten Kabát nelíbil, ale to, co jste udělali teď, je fakt slušný?
,,Jo, třeba pan Vlasák (Vladimír Vlasák, hudební publicista). Utíral nás, kde mohl, a na Slavíkovi se ke mně vrhnul, jako bysme se znali od pátý třídy, a něco takovýho blábolil. Ale mně je to buřt. (Pípne mu SMS.) Nějaká nabídka nebo co..."

K sňatku?
,,Ne, to ne."

Ty nechodí?
,,Ne, a jsem docela rád. To pro vztah nepovažuju za důležitý."

Nemyslela jsem to doslovně, jen jestli vám chodí esemesky od žen, nabídky...
,,K sexu? (směje se)"

Pozvání na rande třeba?
,,Nechoděj. Holky si přijdou třeba pro podpisy."

A nepokouší se vás svádět?
,,Kdybyste nás viděla po koncertě! (směje se) Takový typy se snad ani nedají svádět... A jsme dospělí lidi, máme to na tom svým harddisku už srovnaný."

Sledujete Česko hledá Superstar?
,,Já se u takových pořadů jako profík "stydím" za ty lidi, kteří tam zpívají špatně a falešně. To je jako, když si automobilovej profesionál sedne k někomu do tráboše, tak se taky bude chytat za hlavu... Ondra Hejma mě upozornil na díl, kde zpívali Kabáty - Pohodu."

A dobře?
,,Trochu falešně, ale já jsem koukal na to, že si to vůbec vybrali. Měl jsem radost."

Takže Kabát se může zpívat i falešně, hlavně že se zpívá Kabát?
,,Tam je jiný měřítko. Ještě aby to zazpívali líp než já! (směje se)"

Máte image kapely z lidu - hovoříte často o tom, že máte blízko k jejich problémům. Můžete ze své pozice třeba i někomu pomoct?
,,Tím, že jsme vidět veřejně, tak pro ně můžeme něco udělat. Když něco řeknu v televizi a na koncertě, tak to má váhu."

Udělal jste něco konkrétního?
,,Aspoň zviditelním nějakej problém, přečte si to víc lidí, než když se to napíše na leták."

Co třeba?
,,Rok jsem čekal na rozvod, pak jsem to napsal do novin a rozvedli mě za týden. Ani jsem o tom nemusel zpívat... Když si někde chlapi postěžujou, tak já mám seznam telefonů; můžu zavolat třeba do Občanskýho juda, protože ty lidi znám. Využívám svoje konexe i pro známý."

Před lety jste zpívali i takové věci jako Má to už za sebou, či Má ji motorovou. Kritizovaly vás někdy feministky?
,,Co to je? (směje se) Já vůbec takový sdružení neregistruju. Hnutí za utlačování žen a násilí na ženách... Mám pocit, že některý ženský jsou hrozně vyčuraný, když jde do tuhýho, přijdou a chtějí pomoct, ale když jsou na koni, tak si začnou tahat triko a vyvolávat něco proti nám chlapům. Ony chtějí rovnoprávnost, ale když vidím ženskou v boxerským ringu, tak mi to připadá hloupý."

Ale boj za rovnoprávnost žen přece neznamená, že chceme lézt do boxerského ringu...
,,Ale takový extrémy jsou denně."

Jaké třeba?
,,Feministky nechtějí býti utlačovány muži a že si prý vystačí samy, ale když pak táhne těžkou tašku, tak je jí chlap na pomoc dobrej. Samozřejmě že to teď zjednodušuju."

Když jsem před deseti lety slyšela Má ji motorovou, přišlo mi, jako by řadě vašich posluchačů vyhovovalo, kdyby měli ženu jen jako mašinku na sex.
,,Ale to vzešlo ze severočeskýho kraje a bylo to o děvkách. Já chápu sex tak - vůbec už to slovo směřuje spíš k pornu - , že ten akt by měl být spojený s někým, koho má člověk rád. Ne udělat to za dvě minuty v autě, jako Sasáci (má na mysli obyvatele bývalé NDR ) v autě s prostitutkama."

Před chvilkou jste se pohrdavě vyjádřil na adresu některých ženských organizací. Ale řada z nich se snaží třeba pomoct i prostitutkám, které se do své situace dostaly třeba jen kvůli jedné životní chybě.
,,A jak se tam dostaly? Šly do sámošky nakoupit? Jako když někdo někoho zabije, tak mi neříkejte, že udělal jednu chybu a mělo by se mu to odpustit. Ta holka je asi hloupá, jen tak se tam nedostane. Není mi jich líto. Dělají to dobrovolně. Vždycky se dá zabrzdit."

Když ji třeba vydírá pasák?
,,Vždycky je možnost se vrátit. Někdo to ukočíruje, někdo ne a propadá se hloub."

Jaký je vlastně váš názor na ženskou rovnoprávnost?
,,Když vidím partnerku zatloukat hřebík, tak jí vemu kladivo, protože to udělám líp. Já nemám rád, když se ženský tlačí do role chlapů. Měly by třeba chodit hezky oblíkaný... Ať si každý dělá, co chce, já mám vkus nastavený takhle. Ale koneckonců, ať si nechá namlátit v ringu, já mám svých starostí dost, nebudu řešit cizí problémy. Každej se má starat o sebe, ne o ty druhý. To je vůbec v Čechách dost častý jev, koukání za záclonou."

Není spíš časté to, že se lidi o druhé starají málo? Když u sousedů někdo volá o pomoc, tak nikdo nic neudělá...
,,To je fakt, ale to je něco jinýho. Když můžu, tak pomůžu. Mluvím o závisti. Když si koupíte nový auto, tak vám ho soused obejde s desetikorunou."

Stalo se vám něco takového?
,,Samozřejmě. Máte něco hezkýho, a někdo se vám to snaží zničit. Nebo vás udá. Stalo se mi to, ale nechci o tom mluvit. Já mám peníze poctivě vydělaný, dělám, co mě baví. A platím řádně daně. Když někdo sedí v hospodě, nic nedělá, tak ať nezávidí. Když mi odejdou hlasivky, budu nezaměstnanej a budu si muset něco hledat. Práce se nebojím, můžu dělat cokoliv. A k tomu mám hospodu."

Tak to jste za vodou, do hospody se bude chodit pořád.
,,Za vodou nejsem, ale hospoda, to bylo takový moje přání. Začal jsem o tom uvažovat, když jsme se jednou vrátili z koncertu do Teplic v jednu ráno, a nebylo kam jít. Tak jsem vrazil ušetřený peníze do vybudování hospody ve vlastním baráku ve sklepě."

Do čeho ještě rád investujete?
,,Mám rád elektroniku. Novinky, který jsou v mých cenových možnostech a líbí se mi, si koupím. Mám toho doma dost na tři rodiny. Když máte jednu televizi a 37 programů, každej má jinej názor a ještě máte dvouletou holku, která chce koukat na krkonošský pohádky, jinak bude brečet, tak je lepší mít víc televizí. Hrozně mě to baví, počítače, elektronika..."

Na co rád koukáte?
,,Mám velkej rejstřík. Ale třeba Lynche moc rád nemám."

U toho se musí trochu přemýšlet...
,,Jo. (smích) Já filmy beru jako kulisu. Mám rád filmy, od kterých když odejdu na záchod, nemusím mačkat stopku, a když se vrátím, tak vím, že mi nic neuniklo. Nerad řeším, co tím chtěl básník říct."

Máte dvouletou dcerku Valentýnku, otevřela vám třeba v něčem nový pohled na svět?
,,Ona má to vidění úplně čistý. To je krásný. A poznal jsem díky ní, že umím vstát v šest ráno, i když přijdu v jednu. (směje se)"

Pomáháte své přítelkyni s péčí o dcerku?
,,Kdo má před sebou něco důležitýho, tak spí. Sába koupe a já dělám večeři. Rozdělení prací je samozřejmost. Není pod úroveň rockera vynést koš, umýt nádobí nebo vykoupat Kvíču (přezdívka dcery Valentýny). Já Vájince (další její přezdívka) povídám i pohádky."

Pojďme ještě k politice: Za měsíc vstupuje naše země do EU? Je to podle vás správný vývoj?
,,Myslím, že je to dobře, ale moc brzo. Ceny pudou nahoru a platy ne, lidi budou nešťastný a naštvaný. Já jsem se nezúčastnil hlasování, něco jsem měl, ale hodil bych tam NE. Nejsem proti, ale není to pro nás výhodná doba. Máme tady sami bordel, teď se otevřou hranice a bude tu bordel ještě větší."

Je v Česku politik, kterého si vážíte?
,,Vážil jsem si moc pana Voleníka (bývalého šéfa NKÚ). Nejen, že to byl Tepličák, to je jedno, ale snažil se svůj úřad vést dobře, myslel to dobře a zároveň se tomu věnoval naplno. Já jinak politiku moc nesleduju. Politik by neměl jen "chodit do práce", měl by tím žít..., ale asi je to strašná řehole. Mě politika zajímá v tom smyslu, jestli lidi jako můj táta můžou vyžít s důchodem, který mají, když celej život dřeli. Jinak se do toho nemíchám."

Já nic, já muzikant?
,,Ano. Kdybych byl politik, tak budu mít svůj názor a budu ho prosazovat."

Z čeho jste měl v poslední době velkou radost?
,,Že naše turné proběhlo výborně, táta byl na operaci a dopadlo to dobře, jsem rád, že lidi chodí na kulturu, i přes všechny problémy se národ dokáže bavit. A taky se lidi na sebe dokážou usmívat. Mít plný haly, to jsou léta tvrdé práce. Vážím si proto takových hvězd, jako je Karl Gott, který se drží už hrozně dlouho a nemá žádný hvězdný manýry. Známe se osobně, tykáme si, je to pohodovej člověk."

Jaký jste měl v životě největší adrenalinový zážitek?
,,(přemýšlí) Asi před sedmi lety na Orlíku. Půjčili jsme si malý jachtičky, na jedné jsem byl já, bývalá žena a syn. Celkem nás bylo pět lodí, nikdo to neuměl, tak jsme co chvíli skončili v nějakým rohu jezera. Ale pak se najednou zvedl vítr a spustila se bouřka, to bylo drsný, byli jsme s naší jachtou uprostřed Orlíku. Nebylo mi hej, už bych to nechtěl zažít. Ale na druhou stranu jsou takový výlety do přírody nejlepší, moc se těším, až bude holka ve věku, kdy to bude moct absolvovat. Vemu auto, naložím kluka, holku, všechny bývalý manželky, Sábu a vyrazíme. (směje se)"

Minulý týden o vás v Blesku vyšel článek napsaný na základě vyposlechnuté hádky mezi vámi a vaší partnerkou Sabinou. Jak se k takovým věčem stavíte?
,,Já se k tomu konkrétně vyjadřovat nechci. Člověk má jen dvě možnosti, buď to bude ignorovat, nebo po tom pude. Já už jeden spor mám, tak jsem to teď nechal plavat. Minule mě obvinili, že podvádím Sábu, což je lež - udělali z jednoho snímku s tanečnicí, která byla na parníku, kde nám předávali zlatou desku, že jsem nevěrnej. To bylo hnusný, lhát, že jsem nevěrnej někomu, koho miluju. Podal jsem žalobu."

Bulvár vás štve, hudební kritici také. Že se s novináři ještě bavíte...
,,Není novinář jako novinář. Jde o to udělat zajímavý rozhovor. Proč ne, když to lidi zajímá".

Zdroj: lidovky.centrum.czKomentáře:

Josef "PEPE" Vojtek - Drsňák

Jméno:  
E-mail:  


SZlpDNvb - 17.12.2015, 17:24:47
Neviem, na ake9 pomf4cky mysledte. Pravdepodobne mysledte na pomf4 - cky pri učened - keď nemf4žu pedsať, mf4žete požiadať o po - edtač. Určite pri dvojčate1ch je to veľmi ne1ročne9. Možno - by bolo najlepšie, niveem, či me1te asistenciu, alebo ste na opa - trovateľskom predspevku. Osvedčili sa mnohfdm rodičom učiteľk - y alebo vychove1vateľky na 2-3 hod. poobede. Určite majfa na to - spf4sob a vy ste aj tak vyčerpane1, ťažko je to zvle1dnuť. Mo - no by bolo dobre9 osloviť aj učiteľku, ktore1 deti učed. Dou - ovanie je norme1lne aj u zdravfdch deted, keď majfa proble9my. - František -


Jirka P - 29.09.2012, 15:10:35
Neviem, na ake9 pomf4cky mysledte. Pravdepodobne mysledte na pomf4 - cky pri učened - keď nemf4žu pedsať, mf4žete požiadať o po - edtač. Určite pri dvojčate1ch je to veľmi ne1ročne9. Možno - by bolo najlepšie, niveem, či me1te asistenciu, alebo ste na opa - trovateľskom predspevku. Osvedčili sa mnohfdm rodičom učiteľk - y alebo vychove1vateľky na 2-3 hod. poobede. Určite majfa na to - spf4sob a vy ste aj tak vyčerpane1, ťažko je to zvle1dnuť. Mo - no by bolo dobre9 osloviť aj učiteľku, ktore1 deti učed. Dou - ovanie je norme1lne aj u zdravfdch deted, keď majfa proble9my. - František - ježiěši kriste , kdo dělal ten rozhovor?????? Divím se Pepovi - že tam vydržel ,já bych zmizel už po 3 otázkách, nějaký s - třevo co v životě nedokázalo nic si pozve maníka z nejlepší - kapely v republice a ještě se chová jako když ona je ta důle - žitější :-O -


XxqQijQEYRZLlTU - 15.09.2012, 04:52:07
Neviem, na ake9 pomf4cky mysledte. Pravdepodobne mysledte na pomf4 - cky pri učened - keď nemf4žu pedsať, mf4žete požiadať o po - edtač. Určite pri dvojčate1ch je to veľmi ne1ročne9. Možno - by bolo najlepšie, niveem, či me1te asistenciu, alebo ste na opa - trovateľskom predspevku. Osvedčili sa mnohfdm rodičom učiteľk - y alebo vychove1vateľky na 2-3 hod. poobede. Určite majfa na to - spf4sob a vy ste aj tak vyčerpane1, ťažko je to zvle1dnuť. Mo - no by bolo dobre9 osloviť aj učiteľku, ktore1 deti učed. Dou - ovanie je norme1lne aj u zdravfdch deted, keď majfa proble9my. - František - ježiěši kriste , kdo dělal ten rozhovor?????? Divím se Pepovi - že tam vydržel ,já bych zmizel už po 3 otázkách, nějaký s - třevo co v životě nedokázalo nic si pozve maníka z nejlepší - kapely v republice a ještě se chová jako když ona je ta důle - žitější :-O - Super joke ! btw. Ubuntu a Debian jsou pro holky, nechapu jak to n - ekdo muze nsaadit ve firme, ale nejspis s tim pracuji sekretarky, - nebo podobni lide, nebo mozna (protoze je tady ruzove pozadi formu - lare) je Ubuntu a Debian taky pro ..... , omg, mizim, fuj -


Kristýna - 24.10.2011, 14:44:52
Máte život pěkně zajímavý.