rozhovor

MILAN ŠPALEK - Jedině muzika mi hodí text

(26. ledna 2007)

Texty baskytaristy Milana Špalka jsou pro skupinu Kabát natolik důležité, že se kvůli nim zpozdilo vydání nového alba Corrida o tři měsíce. Deska se dostala na pulty až 8. prosince 2006 a kapela, která chtěla vyjet na podzimní turné, nakonec přeložila sérii velkých koncertů na jaro 2007.

"Já to mám blbé. Dokud mi písnička ,nehodí´ nápad nebo potřebná slova, nic nenapíšu. Ostatní autoři mají styl, který se zase nehodí k naší muzice. Jediný, kdo nám dokázal napsat texty, byl Tomáš Hájíček ze skupiny Krucipüsk. On zná mentalitu kapely, náš humor, ví všechno. Ostatní textaři to mají těžké. Nedokáží proniknout do našeho světa. Jejich texty jsou jakoby odjinud a muzikantům v kapele se nelíbí. I když posluchačům by se třeba mohly líbit. Jenže my nechceme dělat písničky takhle. Kluci z kapely, kytaristé Tomáš Krulich nebo Ota Váňa, mi pak řeknou: ´Já chci text od tebe.´," vysvětluje Milan Špalek.

Kolegům z kapely se nelze divit. Nikdo jiný v téhle zemi nedokáže napsat texty, které jsou drsné, poetické, vypointované i „večerníčkovsky“ hravé. "Dokud není písnička udělaná ve studiu, tak mi nehodí inspiraci. Necítím z ní ten text. Já text cítím, až když na mě roztočená písnička začne něčím působit. Pak to teprve funguje," zdůvodňuje Milan Špalek.
Má za sebou bezmála stopadesátý text a je pro něho stále těžší něco napsat a neopakovat se. "Než odevzdat něco blbého, radši jsme posunuli termín. Někteří lidi nám vyčítali, že prý děláme naschvály, ale to není pravda. Vždyť jsme si zablokovali trh. Ale takhle to s námi je. Dokud se nám hotové věci nelíbí, nedáme je z ruky," dodává Špalek.

Jakmile uslyšel hudební podklad ke skladbě Corrida, refrén z něho prý vylétl během pěti minut. "Písnička mi přišla prostě španělská. Náš bubeník Hurvajs si vzal na prst kastaněty a ptal se: ´Jak se na to hraje?´ Já mu odpověděl: ´Musíš nahrát kastaněty, protože máš rytmus.´ On s kastanětami od rána chodil a stále nějak mlátil rukou. Tak jsem mu řekl, ať jde za mikrofon a zkusí to. Chytil rytmus a najednou to tam bylo. Ptal jsem se ho, jak to dokázal, ale podruhé už takhle na kastaněty nezahrál. Na koncerty se to musí naučit," říká Špalek.

Právě Corrida je příkladem textu, ve kterém jsou slova sestavena jako domino. Každý zásah může stavbu zbortit. "V Corridě jsou slova provázaná a jakoby nasekaná. Pokud jedno vyndám, už mi nenavazuje na další. Člověk je sebekritický. Chce mít texty dobré, aby ho bavily, nechce se za ně stydět. Mě třeba naštve sloka a já pak musím přepsat celou písničku," popisuje Špalek svá textařská trápení.
Práci si komplikuje i tím, že se snaží, aby text měl dvě roviny. Špalek to vysvětluje na písni Kostlivci, kterou napsal s kytaristou Otou Váňou. "První smysl je v tom, že člověk, totální ateista, jde kolem hřbitova a najednou potká kostlivce. A je z toho úplně v pytli. V druhém smyslu píseň vypovídá o vyhublých holkách, které opravdu vypadají pekelně. Jako kostlivci. V písni se zpívá, že za peníze na dřevo se rozhodla, že umře hlady," říká Milan Špalek. Do refrénu vtělil vtipný obraz, připomínající scénu z filmu Piráti z Karibiku: "Kostlivci pochodujou, co vypijou, to proteče."
Protože je vášnivý rybář a jezdí lovit i do Španělska, které ho ostatně inspirovalo ke Corridě, musela být na albu píseň o rybách a jiných mořských živočiších. Jmenuje se Raci v práci (s.r.o.). "Mám rád písmeno r. Je to sice píseň o rybách, ale vlastně o lidech. Něco jako bajka," říká Špalek.

Snažil se, aby se do textů promítly příhody ze života muzikantů, hlavně ve skladbě Cesta do Kadaně. "Náš kytarista Tomáš Krulich si koupil motorku a jezdí do Kadaně, kde vždycky mají nějaký mejdan. Pánskou jízdu. Tomáš měl takový obrat, ,všichni táhnem rovnou cestou do Kadaně a tam si užijem patrně do dlaně.´ Přemýšleli jsme, jestli to máme dát na album, ale pak jsme si řekli: je to naše deska. Text vypráví jen o tom, jak člověk sedne na motorku, jede si užít víkend do Kadaně a co všechno zažije po cestě," vysvětluje Milan Špalek.

Vedle dalších vtipných písní jako je třeba Virtuóz nebo Buldozerem se pustil do vážnějších témat. Vzpomněl si při tom i na ruské mužiky burlaky. "V jedné písni slyšel náš producent Milan Cimfe chorál, tak do ní vložil hlasy, takové ,hohoho´. Já jsem si pak vzpomněl na burlaky na Volze, kteří tahali lodě proti proudu. Skoro to tak znělo. Začal jsem skladbě říkat Burlaci, aniž bych měl text. Myslel jsem, že napíšu o čemkoli, vždyť burlaky málokdo zná. Jenže v kapele se písničce začalo říkat „ta s burlaky“. Tak jsem nakonec musel napsat o burlacích. I když písnička není vyloženě o burlacích na Volze," míní Špalek. Ve skladbě Burlaci zazní symbolika osudu. Člověk táhne svou káru dál. "Ano, protože to není úplně jednoduché. I rockeři to mají někdy těžký," dodává Milan Špalek.

Disciplína propojení textu s bigbeatem je strašně těžká. „Navíc kromě souboje se sebou musí textař vyhrát i válku s češtinou. "Jde o frázování, které je v češtině hodně obtížné. Já už jsem pak lítal po studiu a řval jsem: Tak si to napište sami! To když jsem nevěděl, kudy dál. Radši bych byl Němec, aspoň jim to zařezává. Zlatá slovenština. Eláni zazpívají „keby bylo niečo“, ale my zazpíváme „kdyby bylo něco“. Tohle člověk do písničky nedostane, aby byla zpěvná. A ještě si vemte sykavky. Kdyby se zpívalo anglicky, bylo by všechno jednodušší. Kvůli sykavkám musí zvukaři zpěváka do kapely více „utopit“. Pereme se s tím strašnou dobu," dodává Milan Špalek.
Když kapela desku dokončila, prohlásil, že by se rovnou mohli pustit do dalšího alba. „Ve studiu Sono jsme byli 70 nebo 80 dní čistého času. A bude to stále náročnější,“ míní Milan Špalek.


Některé další písně z Corridy, slovy Milana Špalka:

Úsměv pana Lloyda
Každý chytrák, který nic neumí, se předvádí. A lidi, co něco umějí, se nedokáží cpát dopředu. „Je tu móda rozpitvat a sešít pana Freuda. Pak chodit mezi tupce s úsměvem Harolda Lloyda. Chvíli ti to žerou, kdekomu pak roste ego. Hned běží složit báseň, i když sotva složí lego.“

Malá dáma
Člověk chce něco mít, ale nemůže. Máš rodinu, závazky. Nemůže si dovolit malou dámu, která se mu líbí, protože se to nedělá. Je to mimo společenská pravidla.

Virtuóz
Chvastounská písnička. Pepa Vojtek se hrozně chvástá, že je nejlepší a my mu přitakáváme. „Je virtuóz a techniku má.“

Buldozerem
„Když něco rozeberem, tak leda buldozerem.“ Znáte to. V hospodě sedí chlapi a říkají: Já kdybych byl prezident! Všem bych ukázal, jen kdybych měl šanci a líp se učil. V textu je obraz: „Profesore, vy jste mi to zavařil.“ Ve škole každému rodiči říkali: ,Ten váš kluk není blbej, je jenom pohodlnej. On by jinak uměl.´ Táta pak přijde domů a řekne: ,Ty nejsi blbej, ale jenom pohodlnej.´ Je spokojený, že doma nemá úplného tupce. I profesor je spokojený, že nemusí nikoho urážet.

Kůže líná od Kolína
Píseň je o dvou medvědech z pohádky Pojďte pane, budeme si hrát. Velký medvěd stále vyčůrával s malým. Jeden z medvědů byl strašně líný, podle toho mě text napadl. Je to i o tom, chlap má ženskou, která ho chce změnit, ale on se nikdy nezmění. Jinak žádný hluboký smysl v textu není. Píseň je prostě jenom bigbeat.

Kdoví jestli
Kdo ví, jestli jsou na Měsíci nějaké stopy. Člověk pochybuje o tom, jak to tady funguje. A jak je to s pravdou, „se kterou se šetří možná proto, aby zbyla“. Je to píseň o pochybách. Pochybuju, jestli to tak všechno je. Malé děti nevidí krávu a pak si myslí, že jsou všechny fialové. Kdo ví, možná nás někdo tahá za nos.

Autor: Vladimír Vlasák, www.e-music.czKomentáře:

Milan Špalek - Jedině muzika mi hodí text

Jméno:  
E-mail:  


Janca - 11.07.2018, 17:38:32
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca -


JSdtFBLmYzgIhspym - 13.09.2012, 16:44:39
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca - hi Steve, I`ve watched some vedois that you`ve done, great!!! I`m - from Brazil and I`m trying tocget fluency but it`s easy, I don`t k - now any native english speaker to practice. Tell me, have you ever - lived here, and if yes, where? bye byeNailrot -


Lukáš - 29.12.2009, 19:01:23
Milan je nejlepší super budu se těšit na novou desku


Neo - 11.12.2008, 19:57:08
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca - hi Steve, I`ve watched some vedois that you`ve done, great!!! I`m - from Brazil and I`m trying tocget fluency but it`s easy, I don`t k - now any native english speaker to practice. Tell me, have you ever - lived here, and if yes, where? bye byeNailrot - jana: Kde to panebože vzala? :-D :-D Když už, tak hovno v prdel - i, né? :-D Ale jako nemám slov. :-D :-D -


jana - 11.12.2008, 19:49:36
nemohla by se nějaká písnička jmenovat
prdel v hovně?


- 03.12.2008, 18:19:40
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca - hi Steve, I`ve watched some vedois that you`ve done, great!!! I`m - from Brazil and I`m trying tocget fluency but it`s easy, I don`t k - now any native english speaker to practice. Tell me, have you ever - lived here, and if yes, where? bye byeNailrot - jana: Kde to panebože vzala? :-D :-D Když už, tak hovno v prdel - i, né? :-D Ale jako nemám slov. :-D :-D - no nevim, podla mna je cestina na textovanie lahsia ako slovencina - ...i to "kdyby bylo neco" moze mat peknu melodiu, naviac - nemate (cesi:-)) rytmicke zakony a kopu inych veci...ak by o tom - niekto napisal nejaku studiu, to si teda poctu:-) -


misod - 01.12.2008, 21:04:11
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca - hi Steve, I`ve watched some vedois that you`ve done, great!!! I`m - from Brazil and I`m trying tocget fluency but it`s easy, I don`t k - now any native english speaker to practice. Tell me, have you ever - lived here, and if yes, where? bye byeNailrot - jana: Kde to panebože vzala? :-D :-D Když už, tak hovno v prdel - i, né? :-D Ale jako nemám slov. :-D :-D - no nevim, podla mna je cestina na textovanie lahsia ako slovencina - ...i to "kdyby bylo neco" moze mat peknu melodiu, naviac - nemate (cesi:-)) rytmicke zakony a kopu inych veci...ak by o tom - niekto napisal nejaku studiu, to si teda poctu:-) - ja si mysliiim ze milan je jeden neskutocny textar ktory nema konk - urenciu v cechach ani na slovensku proste pise to co citi fakt je - to super chlapik -


Rocker007 - 01.12.2008, 17:39:59
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca - hi Steve, I`ve watched some vedois that you`ve done, great!!! I`m - from Brazil and I`m trying tocget fluency but it`s easy, I don`t k - now any native english speaker to practice. Tell me, have you ever - lived here, and if yes, where? bye byeNailrot - jana: Kde to panebože vzala? :-D :-D Když už, tak hovno v prdel - i, né? :-D Ale jako nemám slov. :-D :-D - no nevim, podla mna je cestina na textovanie lahsia ako slovencina - ...i to "kdyby bylo neco" moze mat peknu melodiu, naviac - nemate (cesi:-)) rytmicke zakony a kopu inych veci...ak by o tom - niekto napisal nejaku studiu, to si teda poctu:-) - ja si mysliiim ze milan je jeden neskutocny textar ktory nema konk - urenciu v cechach ani na slovensku proste pise to co citi fakt je - to super chlapik - Milan je, byl a bude legenda a čím víc poslouchám jeho texty, - tím víc se v tom utvrzuji... -


Petr - 26.11.2008, 18:16:16
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca - hi Steve, I`ve watched some vedois that you`ve done, great!!! I`m - from Brazil and I`m trying tocget fluency but it`s easy, I don`t k - now any native english speaker to practice. Tell me, have you ever - lived here, and if yes, where? bye byeNailrot - jana: Kde to panebože vzala? :-D :-D Když už, tak hovno v prdel - i, né? :-D Ale jako nemám slov. :-D :-D - no nevim, podla mna je cestina na textovanie lahsia ako slovencina - ...i to "kdyby bylo neco" moze mat peknu melodiu, naviac - nemate (cesi:-)) rytmicke zakony a kopu inych veci...ak by o tom - niekto napisal nejaku studiu, to si teda poctu:-) - ja si mysliiim ze milan je jeden neskutocny textar ktory nema konk - urenciu v cechach ani na slovensku proste pise to co citi fakt je - to super chlapik - Milan je, byl a bude legenda a čím víc poslouchám jeho texty, - tím víc se v tom utvrzuji... - Já bych to řekl jednoduše-Milan je mozek i duše Kabátů,naví - c severočech.Přeju spoustu další inspirace -


xabat - 24.11.2008, 21:57:16
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca - hi Steve, I`ve watched some vedois that you`ve done, great!!! I`m - from Brazil and I`m trying tocget fluency but it`s easy, I don`t k - now any native english speaker to practice. Tell me, have you ever - lived here, and if yes, where? bye byeNailrot - jana: Kde to panebože vzala? :-D :-D Když už, tak hovno v prdel - i, né? :-D Ale jako nemám slov. :-D :-D - no nevim, podla mna je cestina na textovanie lahsia ako slovencina - ...i to "kdyby bylo neco" moze mat peknu melodiu, naviac - nemate (cesi:-)) rytmicke zakony a kopu inych veci...ak by o tom - niekto napisal nejaku studiu, to si teda poctu:-) - ja si mysliiim ze milan je jeden neskutocny textar ktory nema konk - urenciu v cechach ani na slovensku proste pise to co citi fakt je - to super chlapik - Milan je, byl a bude legenda a čím víc poslouchám jeho texty, - tím víc se v tom utvrzuji... - Já bych to řekl jednoduše-Milan je mozek i duše Kabátů,naví - c severočech.Přeju spoustu další inspirace - Ty jo to je pecka, všechno je pravda to se tak často nestává M - ilan Špalek je pro mě a myslim že i pro víc lidí pan textař - s mega velkym T.... prostě píše na to co se okolo nás děje... - Poklona mistře pane Špalku -


anonymka - 23.11.2008, 19:44:50
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca - hi Steve, I`ve watched some vedois that you`ve done, great!!! I`m - from Brazil and I`m trying tocget fluency but it`s easy, I don`t k - now any native english speaker to practice. Tell me, have you ever - lived here, and if yes, where? bye byeNailrot - jana: Kde to panebože vzala? :-D :-D Když už, tak hovno v prdel - i, né? :-D Ale jako nemám slov. :-D :-D - no nevim, podla mna je cestina na textovanie lahsia ako slovencina - ...i to "kdyby bylo neco" moze mat peknu melodiu, naviac - nemate (cesi:-)) rytmicke zakony a kopu inych veci...ak by o tom - niekto napisal nejaku studiu, to si teda poctu:-) - ja si mysliiim ze milan je jeden neskutocny textar ktory nema konk - urenciu v cechach ani na slovensku proste pise to co citi fakt je - to super chlapik - Milan je, byl a bude legenda a čím víc poslouchám jeho texty, - tím víc se v tom utvrzuji... - Já bych to řekl jednoduše-Milan je mozek i duše Kabátů,naví - c severočech.Přeju spoustu další inspirace - Ty jo to je pecka, všechno je pravda to se tak často nestává M - ilan Špalek je pro mě a myslim že i pro víc lidí pan textař - s mega velkym T.... prostě píše na to co se okolo nás děje... - Poklona mistře pane Špalku - Milane jste ten nejlepší textař na světě a nikdo jinej na v - ás nemá a nikdy mít nebude , protože máte dobrý nápady na - texty. Na písničce Ohroženej druh jsem totálně závislá ! Je - vidět , že jste do ní dal všechno !Ta písnička na mě půs - obí hrozně pěkně a dá se u ní dobře přemýšlet .... jst - e borec ! -


muf - 21.11.2008, 20:01:26
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca - hi Steve, I`ve watched some vedois that you`ve done, great!!! I`m - from Brazil and I`m trying tocget fluency but it`s easy, I don`t k - now any native english speaker to practice. Tell me, have you ever - lived here, and if yes, where? bye byeNailrot - jana: Kde to panebože vzala? :-D :-D Když už, tak hovno v prdel - i, né? :-D Ale jako nemám slov. :-D :-D - no nevim, podla mna je cestina na textovanie lahsia ako slovencina - ...i to "kdyby bylo neco" moze mat peknu melodiu, naviac - nemate (cesi:-)) rytmicke zakony a kopu inych veci...ak by o tom - niekto napisal nejaku studiu, to si teda poctu:-) - ja si mysliiim ze milan je jeden neskutocny textar ktory nema konk - urenciu v cechach ani na slovensku proste pise to co citi fakt je - to super chlapik - Milan je, byl a bude legenda a čím víc poslouchám jeho texty, - tím víc se v tom utvrzuji... - Já bych to řekl jednoduše-Milan je mozek i duše Kabátů,naví - c severočech.Přeju spoustu další inspirace - Ty jo to je pecka, všechno je pravda to se tak často nestává M - ilan Špalek je pro mě a myslim že i pro víc lidí pan textař - s mega velkym T.... prostě píše na to co se okolo nás děje... - Poklona mistře pane Špalku - Milane jste ten nejlepší textař na světě a nikdo jinej na v - ás nemá a nikdy mít nebude , protože máte dobrý nápady na - texty. Na písničce Ohroženej druh jsem totálně závislá ! Je - vidět , že jste do ní dal všechno !Ta písnička na mě půs - obí hrozně pěkně a dá se u ní dobře přemýšlet .... jst - e borec ! - Milan má texty fakt nadupaný,jen tak dál,už se určitě všich - ni těšíme na další jeho kousky... -


Neo - 21.11.2008, 18:24:24
Nikdo na něj nemá!


Vojta - 21.11.2008, 16:20:21
Dekuji za vsechny pisnem jsou velmi hezke.
Mala dama je vel - ice k zamysleni.povedla se vam.preji hodne stesti a uspechu do dal - sich let opatrujte se a pozdravujte v kapele prosim.janca - hi Steve, I`ve watched some vedois that you`ve done, great!!! I`m - from Brazil and I`m trying tocget fluency but it`s easy, I don`t k - now any native english speaker to practice. Tell me, have you ever - lived here, and if yes, where? bye byeNailrot - jana: Kde to panebože vzala? :-D :-D Když už, tak hovno v prdel - i, né? :-D Ale jako nemám slov. :-D :-D - no nevim, podla mna je cestina na textovanie lahsia ako slovencina - ...i to "kdyby bylo neco" moze mat peknu melodiu, naviac - nemate (cesi:-)) rytmicke zakony a kopu inych veci...ak by o tom - niekto napisal nejaku studiu, to si teda poctu:-) - ja si mysliiim ze milan je jeden neskutocny textar ktory nema konk - urenciu v cechach ani na slovensku proste pise to co citi fakt je - to super chlapik - Milan je, byl a bude legenda a čím víc poslouchám jeho texty, - tím víc se v tom utvrzuji... - Já bych to řekl jednoduše-Milan je mozek i duše Kabátů,naví - c severočech.Přeju spoustu další inspirace - Ty jo to je pecka, všechno je pravda to se tak často nestává M - ilan Špalek je pro mě a myslim že i pro víc lidí pan textař - s mega velkym T.... prostě píše na to co se okolo nás děje... - Poklona mistře pane Špalku - Milane jste ten nejlepší textař na světě a nikdo jinej na v - ás nemá a nikdy mít nebude , protože máte dobrý nápady na - texty. Na písničce Ohroženej druh jsem totálně závislá ! Je - vidět , že jste do ní dal všechno !Ta písnička na mě půs - obí hrozně pěkně a dá se u ní dobře přemýšlet .... jst - e borec ! - Milan má texty fakt nadupaný,jen tak dál,už se určitě všich - ni těšíme na další jeho kousky... - Milane tvoje texty sou fakt dobry. Rekl bych ze nejlepsi z ceskych - skupin protoze mas dobry napady a sou originalni. -


evita - 21.11.2008, 01:14:39
Jo ,to je ono.Už se těším, až si budem číst o nové desce.