rozhovor

KABÁT - na stadiony

Rozhovor s Pepou Vojtkem:

Za pár dnů startuje největší turné v historii skupiny. Mám pocit, že je to další významný krok v existenci Kabátu.
Určitě. Ale zásadní zlom byl, když jsme začali spolupracovat s Radkem Havlíčkem a Petrem Volkem (Panky), tedz s Pink Panther. Tím se vše nastartovalo. Tohle turné vyplynulo z toho, že jsme přemýšleli, kam to zase posunout dál, co ještě vylepšit. A napadlo nás zkusit to venku. Zahrát na fotbalových stadionech a dalších venkovních prostranstvích. To je asi nejdál, co se tu dá udělat v rámci velkých koncertů.

Ani si nevzpomínám, že by tu někdo jiný něco podobného udělal v tomto rozsahu.
Snad Lucie, ale nejsem si jistý, jestli všechno bylo venku. Jó - a folkoví Nedvědi na Strahově.

Kdo vlastně přišel s myšlenkou hrát na fotbalových stadionech?
Ono to vyplynulo tak nějak samo. Jak se začala zvyšovat návštěvnost na předchozích turné, tak jsme se vždy snažili k tomu něco přidat, nějak to ještě zpestřit. Když jsme třeba hráli ve Zlíně, přišly čtyři tisíce lidí. Loni jsme tam už museli hrát dvakrát, tak jsme si řekli, proč hrát někde dvakrát, když můžeme vystoupit venku, kam se vejdou všichni. A navíc víme, žer i pro zahraniční kapely je to obrovská meta, takže jsme chtěli zkusit, jestli to zvládneme, a to i po stránce organizační.

Jaký je vlastně technický rozdíl mezi hraním v hale a venku ?
Přece jen jsou tady jiné technické specifikace. Zvuk kupříkladu ohrožuje vítr, který jej láme, a podobně. Pro nás je dobré, že zpětná vazba je prakticky nulová, což je pro zvukaře velké plus, ale na druhou stranu musíme mít tak silnou aparaturu, aby to slyšeli všichni. Mě tby docela mrzelo, kdyby si vzadu někdo stěžoval, že jsme potichu. To bych byl vážně nasranej! Ale především jde o zvuk. Kapela hraje pořád stejně, ale záleží na počasí. Hlavně, aby nepršelo! My jsme připravení, teď už záleží jen na přírodě.

Kde a jak jste zkoušeli?
Zkušebnu máme v Teplicích. My jsme jen těch pět lidí, kteří budou hodinu a půl hrát. Zvukaře nám bude dělat Milan Cimfe ze studia Sono.

Cítíte nějaký větší tlak, nebo trému? Ani ne. My hrajeme stejně naplno ve všech prostorách. Nerozlišujeme, žda je to klub nebo zimák.

Čím chcete fanoušky překvapit ?
To bych nechtěl prozrazovat. Ale bude to hustý. Přijďte a uvidíte. Zahrajeme novou desku a doplníme ji o největší hity z minulosti.

Všiml jsem si, že kromě jednoho termínu je koncert každý třetí den. To má nějaký důvod?
To je kvůli tomu, že naše pódium je tak obrovské, že se musí stavět dva dny. Za jeden se to nedá zvládnout. Havlíček se prostě zbláznil! A další důvod je, že se konečně podařilo udělat to, co jsem se u Jirky Sokola marně snažil prosadit - aby nedělal víc než dva koncerty za sebou. Pokud má být vystoupení na sto procent, musí si hlasivky odpočinout. Jinak je to v háji. Mezi námi - stejně je to hlavně kvůli tomu pódiu, protože na mě se samozřejmě sere už patnáct let.

A co to vyřešit jako Iron Maiden? Jedno pódium se bouralo, na druhém hráli a třetí se v dalším městě stavělo. Nemáte ambice hrát v zahraničí?
To dělalo víc kapel, ale v našich podmínkách to nejde. Je to finančně dost náročný. Ledaže by turné trvalo rok a půl a bylo celé vyprodané. Třeba to někdy přijde, ale nedělám si zbytečné iluze. Konkurence zvenku je obrovská. Možná že bychom mohli vystoupit někde v zahraničí jako kuriozita. V Americe jsme už hráli, nakonec jsi tam byl s námi, tak víš, o co šlo. Navíc i kdybys mluvil sebelíp anglicky, oni stejně poznají, že jsi náplava. Ten bigbít prostě mají v sobě. Jsou tím odkojeni čtyřicet let.

Kromě toho je vaše kapela postavená na textech, na českém humoru, a to by za hranicemi asi nikdo nepochopil.
Jasně. Už je slyším: ,,Who is Rudy Pivrnec"?

Jak to vypadá s plány do budoucna? Kdy bude další deska?
Po tomhle turné si dáme trošku voraz. Na podzim z něj možná vyjde DVD, no a nová deska až někdy v příštím roce.

Doufejme, že plánované DVD bude lepší než váš debut z Go Satane go. Určitě by stálo za to udělat bonus v podobě záznamu z turné k Suma Sumárum, při němž jste používali kruhové jeviště
Snad to tam bude, protože pár koncertů jsme tehdy natočili. Myslím, že lidem, kteří nás mají rádi, uděláme radost..

Stále se spekuluje o tom, že vám letos vyjdou dva boxy se starými deskami, které snad budou remasterované a doplněné o nějaké bonusy. Celé by to mělo být pojaté značně výpravně.
Popravdě řečeno, moc o otm nevím, protože se teď zabýváme především přípravou turné. To řeší vydavatel s naším managementem. Ale myslím, že by to nebylo špatné.

Také si myslím, že je to dobrý nápad. Například mladší fanoušci už prakticky nemají šanci sehnat staré desky.
Určitě je to dobrý nápad a také by to mohl být dobrý dárek. Raději dám někomu vlastní desku než nějakou cizí konkurenční. Třeba Arakainu. Že jo. (smích)

Zaslechl jsem, že by v boxu měla být jedna deska navíc s nevydanými skladbami. Máte vůbec nějaké?
Třeba na poslendí desku jsme nachystali okolo pětadvaceti skladeb. Větina skončila v propadlišti zapomnění, ale možná bychom někde něco vyhrabali.

Nedávno jsem po dlouhé době slyšel singlovku Koleda, koleda a nechápal jsem, jaký fofr jste tenkrát hráli.
To byla éra, kdy hodně frčeli Slayer. Tehdy s námi hrátl kytarista Jiří Bušek, a to jsme skutečně závodili a řezali jsme do toho hlava nehlava. Natočili jsme dvě skladby u Petra Jandy pro jeho projekt Rockmapa. Byl jsem ze všeho vykulenej, protože jsem byl poprvé v profesionálním studiu.

Co kdybyste na další desku natočili alespoň jednu takovou pecku? Určitě by to spousta starších fanoušků přivítala s nadšením.
Na sampleru Ultrametal jsme sice hráli rychle, ale ostatní skupiny byly ještě větší maso. Kabát vždycky tíhnul spíš k bigbítu. Ale nebojíme se hrát rychle, třeba na poslední desce je skladba JEDNOU NÁS TO VŠECHNY ZABIJE, což je taky svižná věc.

Mám takový pocit, že už je to pár let, co jsi napsal poslední text. Že bys od té doby nenašel inspiraci nebo téma?
Já nikdy nebyl textař. Jestli jsem někde měl nějaké autorství, tak to bylo spíš tak, že mi něco nešlo do huby, já to upravil a Milan se uvolil ze své funkce dopsat mě jako spoluautora. Takže mi nějaká ta kačka za texty přijde.

Opravdu jsi neměl nikdy touhu napsat si přímo něco do ,,huby", nebo se pomocí textu vypořádat s nějakým problémem?
Spíš mám touhu občas do tý huby někomu dát. Ještě když jsem bydlel sám, tak když jsem se vožral, napsal jsem si nějaký textík pod dojmem poslouchané hudby. Vždy jsem to považoval za geniální. Jenomže ráno, když jsem vystřízlivěl, jsem ten blábol raději vyhodil. To bych lidem opravdu nerad zpíval. Raději to přenechám někomu, kdo to umí. ,,Kabát Špalek" rovná se prdel na hrnec.

V čase vydání Go Satane Go satane go šly prodeje dolů. Bylo to logické. Všichni prodávali stále měně, lidé vypalovali a vy jste najednou následující desky Suma Sumárum prodali přes sto tisíc a dva roky se drželi v žebříčku nejprodávanějších interpretů. Dokážeš si vysvětlit, proč šel Kabát v prodejích tak nahoru?
Myslím si, že tím, že jsme změnili strategii koncertů. Začali jsme hrát míň, ale zato je to větší show. Je na co koukat, tedy, nemyslím jenom nás, že...

Kdo vybírá předkapely?
Já jsem nic nevybáral. Tohle dělá náš management. Má naši plnou důvěru. Na poslední tour s námi pojedou Krucipüsk, kteří s námi budou hrát už po několikátý, jsou to naši staří kamarádi, vlastně jsme začínali ve stejné době. A Dolores Clan byli prý z došlých nahrávek nejlepší. Tam se tak přihlíží k tomu, aby se ta kapela neposrala před velkým davem a aby to byl bigbít.

Co ti dává a bere účinkování v muzikálech?
Jsem rád, že mám placený hlasový trénink. A zpívání je o trénování. Když budeš chodit do posilovny jednou za týden, tak z tebe asi mistr světa nebude. Takže jsem rád, že si mohu dát pětkrát šestkrát za týden hodinku a půl zpěvu. A navíc se nenudím. Kabát hraje jednou za rok. A mně se nechce jen tak nic nedělat zbytek roku. Je tam docela povedená partička. Vlastně jsi nás včera viděl v akci, tak víš, co je to za lidi. A je úplně jedno, jestli to napsal Janek Ledecký, nebo někdo jinej. Když mě to nějakým způsobem osloví, jdu do toho. Díky muzikálům tady spousta tady spousta skupin přežívá, to je potřeba si uvědomit. Muzikanti si vydělají peníze, které pak stejně vrazí do kapely. A janek je rychlej chlap, kterej tady dal práci mnoha lidem. Ať si o něm lidi myslí, co chtějí. Tohle se nedá zpochybnit!

Nebylo by pro tvou rodinu lepší, kdyby ses po narození dcery věnoval jen kapele a ve volném čase holčičce?
Ale já jsem si ní denně deset hodin. Muzikál mi zabere tři hodiny. Já si holky užívám tak, jako nikdy předtím. Prvního kluka jsem si moc neužil, protože jsem chodil do práce a pak hned na zkoušku. Dodneška mě to strašně sere.

Tak to jsme na tom stejně. Zažil jsem to samé s klukem, který je dnes už velký a jeho dětství mi také uteklo. Dá se tedy říci, že muzikál ti vlastně jen dal, nikoliv vzal.
Možná v očích některých rádoby fanoušků jsem klesnul pod úroveň rockera, ale je mi to fuck. Rodina je v pohodě, já jsem v pohodě, Kabát je taky v pohodě - a to je pro mě důležitější, než názor nějakýho zamindrákovanýho blba.

Lze konstatovat, že ses díky muzikálům, což je vlastně zaměstnání s pevou pracovní dobou, naučil disciplíně?
Ono se to nezdá, ale i Kabát je vlastně taková kolbenka. Máš za sebou v týmu čtyřicet lidí - na chystané tour jich pojede sedmdesát - a nemůžeš si dělat, co chceš. To není žádná sranda. Myslím, že je to daleko náročnější, než když přijdeš v sedm ráno do práce a odpoledne odejdeš. Když zkazíš výrobek, tak se vyhodí a udělá se nový. Tasdy už chyba vrátit nejde a poseru to všem. A pak už třeba taky se mnou ten tým nemusí chtít spolupracovat. Sice to vypadá navenek jako chlív několika zarostlých hašišáků, ale každý v týmu má svoje místo a ví, co má dělat. A když pak vidíš tu narvanou halu, je to motivace jako kráva! Pro nás všechny. Proto taky chodím na jeviště střízlivý a kalím až potom. Chci si ten adrenalin vychutnat. Co se týče toho kalení. dost jsem ubral, protože chlast mi zničil první manželství a nerad bych tu chybu opakoval. No a jelikož už nemám takový trénink, dám si sedm kousků, a jsem na sračky. Většinou je to tak, že poslední přijdu do hospody a první odcházim, protože mám dost. Kluci se mi vždycky smějou...
Jo, to jsem si všiml včera, když jsme si domlouvali rozhovor...
No tak vidíš, že nekecám! Nám lidi nadávaj, že jsme vyměkli, že už nechlastáme jako tehdy, ale to už fakt nejde. Naše zdravotní karty už nezejí prázdnoutou jako na začátku. A závist? Holt je to taková naše národní specialita, furt někoho pomlouvat a rejt do něj. Mě to strašně mrzí. Já jsem Čech, hrdě se k tomu všude hlásím, a přitom se tady pořád babráme v takovejch srágorách. Hned jak jsem měl novou fasádu, nějakej zmrd mi ji postříkal sprejem.

Máš smůlu, že vyčníváš!
Lidi už zapomněli, že jsme taky hráli jenom za buřta. Naopak, všichni v nás viděli jenom konkurenci. A to je dobře, protože jsme kurva silná konkurence.

To je asi také důvod, proč jste zrušili diskusi na webových stránkách Kabátu. Měl jsem pocit, že tam psaly jen zamidrákované "lopaty", které by asi nenašly odvahu jednat z očí do očí.
Přesně, neumějí se ani podepsat. Napsal jsem, že to, co tam probírají a čím se tam zabývají, nemá s Kabátem nic společnýho. Tak jsme kecárnu zrušili a hotovo.

jak se kapele zamlouvají neoficiální stránky?
Některé mají úroveň lepší a některé horší. Ale pokud je o kapelu zájem, nic proti tomu.

Všiml jsem si, že jsi přestal kouřit. Co tě k tomu vedlo?
Obyčejnej strach o hlasivky - vždyť mě jenom živěj.

Mám pocit, že sis začal víc vážit života...
Představ si, že dneska jsme hráli představení pro děti z dětských domovů. A řeknu ti , že mi nebylo vůbec dobře. Když vidíš ty opuštěné bytosti, které nemají ani mámu, ani tátu, jsou v pubertě a právě teď rodiče potřebují nejvíc. Nebo naopak, je jim pět šest let a jednou za tejden jim nějaká teta přinese možná dort, tak to je tedy síla! Bylo mi jich strašně líto. Vychovatelé to nemůžou ukočírovat a děti pak rostou jako stromy v lese. Pak si řekneš: Proč vlastně řeším nějaký životní hovadiny, když tady jsou tihle lidičkové, co potřebujou pomoc?

Od té doby, co jsi začal zpívat v muzikálech a Kabát se stal jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších skupin v zemi, ti bulvární noviny dávají pěkně do těla. Lze se vůbec proti tomu nějak bránit? Jak to řešíš ?
Víš co, já na to házím kládu! Nejhorší je, že vlastně neexistuje nějaká obrana. S chutí bych jim dal po hubě, ale většinou to píšou ženský. Když je dáš k soudu, bude se to táhnout roky. Vždyť víš, jak to tady vypadá. Jeden soud tedy řeším, protože to už bylo moc. Podle mě takové články píšou strašně nešťastní lidi, kteří by moc chtěli něco dokázat a ono to jaksi nejde, protože na to prostě nemají. A tak okolo sebe kopou, a tím sami sebe ukájejí. Je to šajze.

Já mám takový pocit, že lidi ty srágory číst budou, i kdyby neměli na chleba.
V naší branži se už lidí bojí dát někomu pusu, protože je někdo vyfotí a už z toho bude aféra. To je fakt strašný! Možná by pomohlo vzít baseballovou pálku, vlítnout do tý redakce a rozsekat to tam. Opravdu nevím, proč Čech ubližuje Čechovi a hledá, co na něj vytáhnout. Místo toho, aby si všimli, že tady někdo udělá dobrou práci, která potěší sto tisíc lidí. To ne. KDyž jsme dostali čtyř platinovou desku, nikdo nenapsal, že ta heavymetalová parta opilců odněkud z Teplic s pitomejma textama sejmula v prodeji každého v téhle zemi. Ale že jsem tam stál vedle striptérky, to napsali všichni. To je přece postavený na hlavu!

Jak na takové zprávy reagují třeba rodiče?
Máma s tátou mi zavolají a zeptají se, o co jde, a já to vysvětlím. Nemá cenu se tím dál zabejvat. Naši mě znají a vědí, čeho jsem ,,schopnej".

Pepo, všiml sis, že vás v po sledním roce vzali na milost i novináři, kteří vás dříve buď ignorovali, nebo na vás vyloženě kydali ,,hnůj"? Máš dojem, že je to tím, že konečně pochopili vaší tvorbu, nebo že je na ně vyvíjen tlaksvrchu nebo přímo od vydávající firmy?
To nevím. Pravda může být na obou stranách. Ale myslím, že lidi pochopili, že si na nic nehrajeme a děláme to upřímně, jak to cítíme. Ale mám i zkušenost, že nás tady deset let někteří intelektuální novináři natírali a najednou by nás chtěli objímat. Třeba se naše tvorba dostala do fáze, kteoru jsou schopni přijmout, nebo je to vypočítavost a pokrytectví.

Pokud se nemýlím, letos se Kabát dožívá dvaceti let existence. Co to pro vás znamená?
Kabát funguje od roku 1988, první CD Má jí motorovou jsme vydali v roce 1991 a od té doby hrajeme v nezměněné sestavě. To pro mě znamená hodně.

Budete to nějak speciálně slavit, nebo počkáte třeba na výročí patnáct let od první desky?
Slavím každý den, kdy se vzbudím a dýchám. Možná to nějak oslavíme, ale nevím jak. Tedy vím, asi to zapijeme.

Co je pravdy na tom, že jsi po první desce z kapely na pár dnů odešel?
Je to lež, jako věž. Od první desky nikdo z kapely neodešel ani na minutu. Je ovšem pravda, že občas ve studiu odejdu od kapely - na hajzlík.

Co pro tebe znamená tetování?
Čím víc obrázků, tím míň je vidět špína na těle, nerad se meju a tímhle jsem to vyřešil. Haha.

Víte o tom, že už máte svůj revival? Znáte tu partu? Jak to na vás působí, že nejen revivalová kapela, ale i jiné hrají víkend co víkend vaše písničky, vydělávají na nich a samotné skupiny vesměs nejsou schopny zplodit vlastní skladby?
Pokud někdo hraje tvoje písničky, je to známka toho, že se lidem naše "lidově umělecká tvorba" líbí a to nám přece nemůže vadit. Alespoň když přijdou na náš koncert, znají texty a můžou si je se mnou zpívat. To je přece pohoda, pohoda, pohoda...

Zdroj: Rockshock 5/2004 Bohouš Němec, www.rockshock.czKomentáře:

Kabát - na stadiony

Jméno:  
E-mail:  


MgjvauCtPBqw - 13.09.2012, 15:39:02
Petra / Ahojda,tak jsem dokoukala Sneddani a teda nemam slov , - ty mě doke1žeš vždycky roezsme1t!Jsi super,můžeš mi poradit - prosedm,jak to děle1š,že jsi poře1d vesele1??Je1,když se sm - ju,tak si lidi myslej,že jsem pila nějakej alkohol a když jsem - smutne1,,tak co se ti stalo tak je1 teda nevim,jak se mam tve1ři - t..Měj se pěkně.Pokud by jsi mi mohla pedsnout na mail bych m - la od tebe takovou pame1tku,je jedno,co napedšeš:)Měj se teda - kre1sně,čaudaEva Aichmajerove1: Děkuju Peťulko, zkus se tve1ř - it prostě jak chceš, ať si ostatned mysled co chtějed. Ale ema - il nezvle1dnu, to bych se upsala. Horko těžko stedhe1m toto. -


Jan Škola - 07.12.2006, 20:11:23
Danovi: nemas zac


Dan - 07.12.2006, 19:03:50
to Jan Škola: Tak jsem to opravil. Díky.


Jan Škola - 06.12.2006, 22:04:50
Petra / Ahojda,tak jsem dokoukala Sneddani a teda nemam slov , - ty mě doke1žeš vždycky roezsme1t!Jsi super,můžeš mi poradit - prosedm,jak to děle1š,že jsi poře1d vesele1??Je1,když se sm - ju,tak si lidi myslej,že jsem pila nějakej alkohol a když jsem - smutne1,,tak co se ti stalo tak je1 teda nevim,jak se mam tve1ři - t..Měj se pěkně.Pokud by jsi mi mohla pedsnout na mail bych m - la od tebe takovou pame1tku,je jedno,co napedšeš:)Měj se teda - kre1sně,čaudaEva Aichmajerove1: Děkuju Peťulko, zkus se tve1ř - it prostě jak chceš, ať si ostatned mysled co chtějed. Ale ema - il nezvle1dnu, to bych se upsala. Horko těžko stedhe1m toto. - Danovi: nojo, jak se na to tak zpetne divam, zas tak moc toho tady - neni, ale nejspis jsem na tyhle "iy" uz (diky me dceri) - alergik, zprvu jsem mel dojem ze je hafo toho, ted zru, ze:
- ve 3. odpovedi je "hráli ve Zlíně, přišli čtyři tis - ce lidí." A pak, tusim ve 20. otazce: "Všichni prodá - vali stále měně, lidé vypalovaly a vy jste najednou následuj - cí..." -


Dan - 06.12.2006, 20:31:14
Petra / Ahojda,tak jsem dokoukala Sneddani a teda nemam slov , - ty mě doke1žeš vždycky roezsme1t!Jsi super,můžeš mi poradit - prosedm,jak to děle1š,že jsi poře1d vesele1??Je1,když se sm - ju,tak si lidi myslej,že jsem pila nějakej alkohol a když jsem - smutne1,,tak co se ti stalo tak je1 teda nevim,jak se mam tve1ři - t..Měj se pěkně.Pokud by jsi mi mohla pedsnout na mail bych m - la od tebe takovou pame1tku,je jedno,co napedšeš:)Měj se teda - kre1sně,čaudaEva Aichmajerove1: Děkuju Peťulko, zkus se tve1ř - it prostě jak chceš, ať si ostatned mysled co chtějed. Ale ema - il nezvle1dnu, to bych se upsala. Horko těžko stedhe1m toto. - Danovi: nojo, jak se na to tak zpetne divam, zas tak moc toho tady - neni, ale nejspis jsem na tyhle "iy" uz (diky me dceri) - alergik, zprvu jsem mel dojem ze je hafo toho, ted zru, ze:
- ve 3. odpovedi je "hráli ve Zlíně, přišli čtyři tis - ce lidí." A pak, tusim ve 20. otazce: "Všichni prodá - vali stále měně, lidé vypalovaly a vy jste najednou následuj - cí..." - to Jan Škola: Kde je tam třeba chyba? BuĎ to udělal redaktor, - nebo já při přepisování...znovu se mi to nechce číst, ale k - dyž na to upozorníte, rád to opravím...díky. -