rozhovor

Nechceme, aby nám to vlezlo do palic

- (27. 12. 2008)

Před čtrnácti dny jste získali dalšího Českého slavíka. Co pro vás znamená?
Hurvajs: Je to asi jediné ocenění, které bereme, protože je od lidí, ne od kritiků.
Milan Špalek: Tvrdí se, že tahle anketa je fraška. Ona to opravdu trochu legrace je, ale já měl z letošního slavíka větší radost než z minulých. Asi je to tím, že stárnu a víc si vážím toho, že nám přes čtyřicet tisíc lidí poslalo hlas. Doma jsme si říkali, že budeme tak čtvrtí pátí, prostě jsme s vítězstvím vůbec nepočítali.
Tomáš Krulich: Letošní rok byl pro nás navíc takový plonkový: nevydali jsme desku, nejeli jsme turné, hráli jsme jen na pár festivalech. Přesto se naši fandové ozvali.

V roce 2007 jste se na turné k albu Corrida dotkli rekordních návštěvností. Na některé koncerty přišlo přes 25 tisíc diváků. Neobáváte se, že už není co překonávat?
Tomáš Krulich: Nepočítáme s tím, že by na naše koncerty mohlo chodit ještě víc lidí nebo že bychom v dalších letech prodali víc desek. Pojedeme prostě dál a uvidíme. Jsme od začátku připraveni na to, že se to jednou zlomí a nepůjde to už tak dobře. Speciálně Milan nás na to systematicky připravuje.
Milan Špalek:Neustále udržuju celou kapelu v tom, že nejsme nic. Nechci, aby nám to vlezlo do palic. Pořád tvrdím, že je to náhoda. Na koncertech chodím koukat škvírou do publika a říkám klukům, že tam není ani noha. Dělám to záměrně tři hodiny před začátkem koncertu, abych jim nelhal.

Stoupla vám někdy sláva do hlavy?
Milan Špalek: Až na Hurvajse se to stalo všem. Asi je to normální. Za sebe můžu říct, že když se opiju, vím, že kecám kraviny. Jsem schopen říct někomu úplnou blbost a on si pak pomyslí, že jsem namyšlený. Proto už tolik nepiju.

Bylo období, kdy vaše popularita poklesla?
Ota Váňa: Náš nástup vyvrcholil v roce 1994 albem Colorado. Pak jsme nahráli desku Mega Hu, a přestože si myslíme, že je jedna z našich lepších, prodalo se jí nejméně ze všech. Tenkrát tu ale současně byl boom vypalování desek a prodeje šly dolů úplně všem. Od desky Go Satane Go se to ale zase zvedlo.

V jakém stadiu jsou přípravy na novou desku?
Ota Váňa: Nosíme teď do zkušebny nápady, které se hromadily dva roky. Máme hotových asi třináct nových skladeb. Před každým albem se jich snažíme připravit dvacet až pětadvacet a z nich pak vybereme nějakých třináct.

Pracujete i s písněmi, které se nevešly na předcházející alba?
Milan Špalek: V podstatě ne. Výjimkou byla skladba Kalamity Jane z desky Dole v dole. Starší písničky nás totiž většinou nudí. Zpravidla je to tak, že první skladba, kterou na nové album napíšeme, tam je. Druhá a třetí ale mají smůlu, protože za rok, během něhož album děláme, nás přestanou bavit. Vznikají nové a může se stát i to, co v případě písničky Úsměv pana Lloyda z alba Corrida. Napsali jsme ji během pěti minut v kuchyni ve studiu a hned jsme ji šli nahrát. Kvůli ní jsme vyhodili jinou.
Tomáš Krulich: Písničku Starej bar z alba Colorado jsme se pokoušeli dát už na první desku Má ji motorovou. Tehdy se tam ale vůbec nehodila. Tři roky jsme na ni nesáhli a pak přišel její čas.
Špalek: Teď máme v šuplíku také jednu favoritku. Ota jí říká „osmiletka“. Zatím jsem na ni nebyl schopen napsat text, ale slíbil jsem, že ho na novou desku určitě udělám.

Kolik takových „zbytkových písniček“ máte?
Milan Špalek: Asi patnáct, ale už na ně nemáme náladu. Jsou mezi nimi věci, o kterých nám manažeři říkají, že to jsou pecky. My ale máme radši nové.
Ota Váňa: Navíc platí, že když jsou písničky hotové, přijdou ke slovu Milanovy texty. Ujme se jenom těch, které ho baví, takže má v podstatě poslední slovo.

Kdy nová deska vyjde?
Milan Špalek: Pokud všechno půjde dobře, v září nebo říjnu 2009. Jestli se nám ale nebude líbit, posuneme ji klidně na další jaro.

Příští rok prý odehrajete jen jeden koncert – výroční k dvaceti letům existence. Je to pravda?
Milan Špalek: Výročí sice bude, ale my na to moc nejsme. Zatím jsme neslavili žádné. Je ovšem pravda, že bychom chtěli uspořádat koncert se skvělou aparaturou a pořádně si ho užít. V roce 2010 bychom se z koncertů venku chtěli vrátit do hal.

PrávoKomentáře:

Nechceme, aby nám to vlezlo do palic

Jméno:  
E-mail:  


KAREL - 25.08.2016, 22:53:58
KABÁT AOJ


rYJDUiCOMLXN - 13.09.2012, 21:00:35
lekhati parlam,khoob iintrestneg galpoo.as a journalist aamaro aei - daranerekti galpoer mukha mukhi hatee hayechilo.aami meyatike dha - nyabad janai,kintoo meyatir baba-ma ra kemonparivar,je aei looktek - a bozety parlo na.kintoo lookter nijer meyate kinto babar bisoye - ta buzete parlo.aami mone kori lookter ek daraner meneya.aei dara - ner ghatana goli ke samajik baikot kara uchit looktake. aei lookt - eka,ebng meyatir baba-ma ke satarka hoya uchit.meyatir kono dosh n - ei. tai meyatir joy hoyecha mone kori. thanks -